banner

10 dakikalık mangal keyfi için ciğerimize ateş düşürmeyin

10 dakikalık mangal keyfi için ciğerimize ateş düşürmeyin

YANANIN HER AĞACIN YERİNE 5 FİDAN

“Yanan her bir ağacın yerine minimum beş ağaç dikilecek. Vatandaşlarımızdan aklıselim olmalarını bekliyorum. Ciğerimize alev düşürmeyin. 10 dakikalık mangal keyfinin bedeli fazla ağır olabiliyor. Anamur, Alanya, İzmir, Çanakkale ve Ayvacık’taki yangınlar yoklama altına alındı. 170 yıllık geçmişe sahip Orman Genel Müdürlüğü’nün tecrübesi, felaketlerin önlenmesinde çok önemli. İsrail, Libya, Gürcistan, Bulgaristan gibi o kadar fazla ülke de yangın felaketleri karşısında Türkiye’den destek istiyor. Önemli olan yangının çıkmaması, bir kıvılcımdan dahi laf edilmemesidir. Milletlerarası tecrübelere, başarılara sahip de olsanız giden ormanı yerine koymanız yıllar alıyor. Vatandaşlarımızın çok daha hassas olmasını rica ediyorum. Bir ağacın büyümesi on yıllar alıyor. Kaldı oysa, çam ormanlarından laf ediyoruz.”

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu Paşaköy-TEM Kurtköy temas yolunun açılışında yaptığı konuşmada da “Bu yol hizmete girerken çevreye de siklet verdik, bütün bu 90 kilometre güzergâh boyunca, tam 4 milyona yakın ağaç dikildi, 1 milyon daha dikilecek” dedi.

776 KULEDEN 24 SAAT

Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 776 gözetleme kulesinde 7 gün, 24 saat süreyle 360 derece görüş açısal kameralarla yangın izlemesi yapılıyor. Aralarında Ukrayna, Azerbaycan, Makedonya, Bosna Hersek’in de bulunduğu 20 ülke yangın söndürme ekipleri, Antalya’da yer alan Milletlerarası Yangın Eğitim Merkezi’nde yangın söndürme teknikleriyle ilgili eğitimler aldı. 

ATEŞLİ PİKNİK YAPMAYIN

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Derhal, teftiş altına alınmayan yangın değil. Bu sıcak havalarda sönmeden sokağa veya ormanın kenarına atılan sigara izmariti, cam şişe ya da piknik yaparken söndürülmeyen ateş yüzünden yangın çıkıyor” dedi. Akarçay, Batı Karadeniz ve Yeşilırmak Havzaları başlangıç toplantısına katılan Eroğlu, vatandaşlardan uyarı can atarak şöyle konuştu: “Ormancılarımız canlarını dişine takarak uğraş ediyor. Bunu görsün milletimiz. Ateşli piknik yapmasın bu sıralar. Cam kırıklarını, şişe kırıklarını atmasın. Bunlar bir noktaya odaklanıyor yangına sebep oluyor. Biz yalnızca orman yangınlarına müdahale etmiyoruz. 3 günde çıkan yangın sayısı fazla fazla; fakat sırası gelmişken bizimle alakası olmayan ziraat yangınları veya çiftlik yakanlar oluyor. Mecburen, vazifemiz olmadığı halde onlara da müdahale ediyoruz. Mesela 30 Haziran’da 18 yangın çıktı. Ziraat yangını da 30 tane yani ona da biz müdahale ediyoruz. 1 Temmuz’da 19 yangın, orman yangını; ziraat yangını 34 tane. 2 Temmuz’da 23 orman yangını, 23 ziraat yangını çıktı.” 

DENİZLİ’DE 500 HEKTAR ETKİLENDİ

DENİZLİ’nin Sarayköy ilçesinde önceki akşam meydana çıkan yangında takriben 500 hektar orman etkilendi. Tekkeköy, Kabaağaç ve Tırkaz mahalleleri yakınında ağaçlık alanda başladıktan daha sonra rüzgârın da etkisiyle geniş bir alana yayılan yangınla çaba gece her tarafında karadan sürdü. Söndürme çalışmaları esnasında 2 itfaiye eri ve 1 emekçi yaralandı. Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, yangının kontrol altına alındığını belirterek, “Soğutma çalışmalarımız sürüyor. Yangın 500 hektarlık bölgede etkili oldu. Ama bu 500 hektarın yandığı anlamına gelmez. Adamakıllı söndürüldükten sonradan yanan alanı saptama edeceğiz” dedi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir