banner

17 yıldır eşinden görmediği şiddet kalmadı, 11 parmağı kesildi

17 yıldır eşinden görmediği şiddet kalmadı, 11 parmağı kesildi

Şanlıurfalı Gülfidan Sepil, 17 sene önce 18 yaşındayken görücü usulu ile Gaziantepli Tayfur Çeliktop ile evlendi. Evlendikten daha sonra Ankara’nın Dikmen semtine yerleşen aile hurdacılık yaparak geçimini sağlamaya başladı. En büyüğü 16 yaşında 5 çocuklarıolan Gülfidan Sepil, sözde evliliğin ilk yıllarından itibaren şiddet görmeye başladı. Yaşadığı şiddeti ilk zamanlar kimseye anlatamayan Sepil, kuvvet uygulayan eşi göre ailesiyle de görüştürülmedi. Çocuklar da ara sıra baba Tayfur Çeliktop’un şiddetine maruz kaldı. Birçok kere eşinden davacı olan Gülfidan Sepil, kocasının asker kaçağı olduğunu ve sahte kimliklerle gezdiğini söyledi.

VÜCUDUNA ELEKTRİK VERMİŞ

Evlendiği günden beri aralıksız zor gördüğünü söyleyen Gülfidan Sepil, kocasının başına tabanca dayayarak istemediği şeyleri söylemesini ve yapmasını istediğini belirterek şunları anlattı:

“18 yaşında evlendim. Eşim Gaziantepli. 17 senedir aralıksız zor görüyorum. Beni dövüyor, kavga ediyoruz. Bir gün iyi, bir gün fena günümüz geçiyordu. 5 çocuğum var. Evlendikten sonradan Gaziantep’deri Ankara’ya gittik. Eşim burada hurdacılık yapmaya başladı. Beni kesintisiz dövüyordu. En son 5 ay önce parmaklarımı ve ellerimi bağlayarak vücuduma elektrik verdi. Kafama da sert bir cisimle vurduğu için bayılmışım. Bu sırada korktuğu için annesini ve ailesini aramış. Onlar da beni apartopar alarak Gaziantepe getirip özel bir hastaneye yatırmışlar. Gördüğüm acımasızlık nedeniyle de burada el ve ayaklarımdaki 11 parmağım doktorlar kadar kesildi.”

17 yıldır eşinden görmediği şiddet kalmadı, 11 parmağı kesildi

TEHDIT EDİNCE, BİRLİKTE YINE ANKARA’YA DÖNMÜŞ

Hastanede çare görürken gelen polislere kocasından gördüğü işkenceyi anlatığını gösteren Gülfidan Sepil, kocasının bu sırada kaçmayı başardığını söyledi. Hastaneden taburcu olup, Gaziantep’te yaşayan kayınvalidesinin evinde bulunurken kocasının tehditlerine maruz kaldığını, silahla korkutma edildiği için kendisini soran yakınlarına iyi olduğunu söylediğini gösteren Gülfidan Sepil, iyleştikten sonra kocası ve çocukları ile birlikte Ankara’ya döndüklerini anlattı.

’CEZAEVİNE GİRERSE BEN ÇOCUKLARIMA BAKARIM’

Burada da şiddet görmeye devam ettiğini ve bir fırsatını bulup Van’a kaçmayı başardığını kaydeden Sepil, şöyle konuştu:

“Ankara’ya döndükten sonra her zamanki gibi yine beni dövmeye başladı. Dövdükten sonra kızım da ’Anne git kendini kurtar’ dedi. Çocuklarım da korkuyor polisleri arayamıyor, çünkü çocuklarıma da baskı gösteriyordu. Eşim beni dövüp evden çıktıkan sonra kapıyı açtım, kendimi sokağa attım. Kulağım patlamıştı, kulağımdan kan akıyordu, bayılmışım. O sırada sokaktan geçen bir kadının ambulansı araması sonucu gözümü hastanede açtım. Beni Numune Hastanesi’ne yatırdılar ve 1 gece hastanede kaldım. Sabah olunca Yıldız Karakoluna gittim. Daha Sonra avukat geldi. Avukata tüm olanları, beni 5 ay boyunca odada bağladığını, gördüğüm şiddeti, işkenceyi anlattım. Karakoldan ayrılıncada eve gitmek yerine Van’a geldim. Van’ndaki abime sığındım. Kocamın ömür boyu sürünmesini istiyorum. Cezasını çeksin istiyorum. Davacıyım, şikayetçiyim. O cezaevine girerse ben çocuklarıma bakarım.”

AĞABEY: DEVLETE SIĞINDIK

Ağabeyi tarafından Van Adliyesine götürülen Gülfidan Sepil burada da kabahat duyurusunda bulundu. Gülfidan ve ağabeyi Lami Sepil savcılığa verdikleri ifadenin arkasından Van Hayat, Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi’ne (Yaka-Koop) başvurdu.

Kardeşinin gördüğü şiddetten kısa vakit önce haberdar olduğunu gösteren ağabey Lami Sepil de, “Devlete sığındık, inşallah devlet bu işin peşini bırakmaz” dedi.

’BİR İNSAN BÖYLE BİR DURUMA GETİRİLİR Mİ?’

Gülfidan Sepil’in başvurduğu Van Yaşam Bayan Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi aktivisti Gülmay Gümüşhan, 15 yıldır kadına yönelik kuvvet alanında çalışma yaptığını, bugüne kadar böylesi bir olayla karşılaşmadığını söyledi. Gümüşhan, şöyle dedi:

“Gülfidan’ı gördüğümde resmi olarak aklım tutuldu. Bir insan böyle bir duruma getirilir mi?Gülfidan’ın davasını Yaka Koop olarak biz takip edeceğiz. Yaka Koop’un gönüllü avukatları Helin Özgökçe ve Deniz Işık ile beraber olayın takipçisi olacağız. Bu adamın yakalanıp en ağır şekilde cezalandırılmasını istek ediyoruz.”

Haber Etiketleri:
· · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir