banner

70 yılda yapılmayanı 7 ayda yaptı

70 yılda yapılmayanı 7 ayda yaptı

70 yılda yapılmayanı 7 ayda yaptı
PAZARTESİ öğleden sonra öğrencileri, meslektaşları ve Kozluklular, ellerinde bayraklar, pankartlarla Aybüke öğretmeni katleden PKK terörüne lanet okuyor. Akın akın 7 ay önce göreve başladığı Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin bahçesine geliyorlar. Hıçkırıklar yükseliyor, göz yaşları su baskını olup akıyor. Mektep Müdürü Mahmut Işık, yeni tabelayı belediye itfaiyesinin merdivenine çıkarak takıyor. Okulun yeni adı bundan böyle “Batman-Kozluk Şehit Şenay Aybüke Yalçın Çok Programlı Anadolu Lisesi”.

HAYALET EV OLMAYACAK

Aybüke hoca, İki kardeşin büyüğü. Çorum Osmancıklı. Annesi Zehra ile babası Sadık Yalçın, Nüfus Müdürlüğü’nden emekli olduktan sonradan Balıkesir Edremit’e yerleştiler. Aybüke, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olduktan daha sonra birincil devir yeri Kozluk’a geldi. Ev bulmak zordu ilçede. Öğretmen arkadaşları gibi Güven Otel’in 1+1’lik apart bölümüne yerleşti. Bir bölümünü internetten sipariş ettiği eşyalar aldı hevesle, rengarenk. Şimdi kapısı kilitli. Otel sahibi başka müşteriye vermiyor. Eşyaları ailesine gönderildi. Yalnızca en son aldığı ve gelmesini heyecanla beklediği iki ufak ‘armut koltuk’, müzik odasına getirildi. Yakın arkadaşı Buket Hoca, “Apart eviyle ilgili projemiz var. Ailesiyle karar verdikten sonra uygulayacağız. Kimsenin uğramadığı hayalet ev olmasın, istiyoruz” diyor.

70 yılda yapılmayanı 7 ayda yaptı

ÇOK İZ BIRAKTI

Kozluk Kaymakamı Orhan Aktürk, “Bu kadar kısa sürede bu dek çok iz bıraktı” diyor ve Aybüke öğretmenin ders dışı zamanlarda kabiliyetli öğrencileri eğiteceği Müzik Odası’nın açılmasını anlatıyor: “Geleli bir ay olmuştu. Namzet öğretmendi demin. Mektep müdürüyle geldi. ‘Acaba piyano alabilir misiniz?’ Dedi. Ben de boynumuzun borcu dedim, 15 günde teslim ettik piyanoyu. İki ay daha sonra Edremit zeytini ve zeytinyağıyla geldi. ‘Orijinal, doğaldır. Köylülerimizindir’ dedi. Cömertti, asildi.” Aybüke öğretmen Kaymakamlık’ın ödeneğiyle org, dört gitar, elektronik bateri de aldı Müzik Odası’na. Kendisi piyano, gitar ve ritm sazlarda fazla iyiydi. Kabiliyetli öğrencilerle dolup taştı Müzik Odası. Gelecek yılın Liselerarası Müzik Yarışması’na hazırlıyordu sevgili öğrencilerini bir yana. Kaymakam Aktürk, “70 yılda yapamadığımızı Aybüke hoca 7 ayda yaptı” diyor.

70 yılda yapılmayanı 7 ayda yaptı

O BÜYÜK YÜREĞE HAIN KURŞUN

PKK terör örgütünün Belediye Başkanı Mehmet Veysi Işık’a kurduğu hain pusu, karne dağıttıktan sonradan hoca arkadaşlarıyla gittiği kafe yolunda vurdu Aybüke öğretmeni. Terörist Mehmet Seçkin, aracın başkana ait olması sebebiyle direksiyondaki yeğeni Muhammet Işık’a ateş etti. O sırada başkan Işık, diğer bir araçla gittiği belediyedeki makamındaydı. 14 merminin isabet ettiği başkanın aracındaki yeğeni, yara almadan kurtuldu. Durum yerinden beş öğretmenin bindiği vasıta geçerken bir mermi, arkada iki arkadaşının ortasında oturan Aybüke öğretmenin kalbine saplandı. Kaldırıldığı hastanede kalbi yeniden çalıştırılsa da hayata döndürülemedi. Bahçesi ziyaretçilerle dolup taşan Başkan ve yeğeni Işık, “Sağ olduğumuza sevinemiyoruz. Aybüke kardeşimizi kaybettik maalesef” diyor. Başkan Işık, Aybüke öğretmenin katledildiği Hastane Caddesi’nin adını Meclis kararıyla değiştirerek Aybüke öğretmenin adını vereceklerini söylüyor.

70 yılda yapılmayanı 7 ayda yaptı

AYBÜKE SEVGİSİ

Aybüke hoca, Kozluk’un en büyük lisesi olan Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne geçtiğimiz ekimde atandı. Altı yıllık sözleşme imzaladı. 718 mevcutlu lisenin 27 sınıfının tek müzik öğretmeniydi. 9 Haziran Cuma günü karne dağıtımından sonra Okul Müdürü Mahmut Işık, “1’i bitti. Kaldı 5” dedi. Işık, ağlıyor: “Yarım saat sonradan şehit olacakmış meğer.” Mektep girişinde fotoğrafına karanfiller bırakıyor öğrencileri. anı defteri önünde kuyruğa giriyorlar. 10/B sınıfından Melek Çelik, yazıyor: “Sizi birincil gördüğüm anda fazla sevmiştim. Şu Anda cennette olduğunuzu bildiğim için teselli oluyorum.” Rojda Açış, ağlama yakarcasına anlatıyor: “Bizim hiç müzik öğretmenimiz olmadı. ilk kez onda gördük. Bize müzik odası yaptı. Her ay maaşıyla çalgı alıyordu. Müzik dersini Aybüke hoca için iple çekiyorduk.” 10/A’dan Nurhan Onuk yazıyor deftere: “Sizi çok seviyoruz. Her daim kalbimizde olacaksınız. Bu şekilde gitmemeliydiniz.”

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir