banner

ABD Başkanı Donald Trump: Hepimiz bir arada olmalıyız ve nefreti kınamalıyız

ABD Başkanı Donald Trump: Hepimiz bir arada olmalıyız ve nefreti kınamalıyız

Trump, Charlottesville şehrinde Konfederasyon ordusunun komutanına ait heykelin kaldırılması planı üstüne, ırkçı grupların başlattığı protesto gösterilerinde tartışma çıkmasına sosyal ağ hesabından karşı çıktı.

Trump, Twitter’dan “Hepimiz bir arada olmalıyız ve nefreti kınamalıyız. ‘de bu nesil zor olaylarına yer yoktur. Bir olmalıyız.” mesajını paylaştı.

Irkçı grupların silahlarıyla geldiği ziyafet alanına karşıt grupların da gelmesi üstüne şehirde gerilim yükselmiş ve grupların ara sıra birbirlerine saldırması nedeniyle Charlottesville Belediyesi, bölgede OHAL bildiri etmişti.

Cuma gecesi Ku Klux Klan örgütünü anımsatacak biçimde meşaleler taşıyan protestocular, Virginia Üniversitesinde düzenledikleri ağırlama sırasında “Yahudiler yerimize geçemeyecek”, “kan ve toprak”, “tek millet, tek kamu, göçe son” sloganları atmıştı.

Göstericiler, Amerikan İç Savaşı esnasında Konfederasyon ordusunun komutanı olan General Robert E. Lee’nin Charlottesville’deki heykelinin kaldırılması planına aleyhinde şehirde toplanmaya başlamıştı.

Charlottesville Belediye Başkanı Mike Signer, ırkçıların düzenlediği gösteriyi “Korkakça bir dehşet, yobazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük yürüyüşü” sözleriyle eleştirmişti.

Virginia’da geçen ay da Ku Klux Klan destekçileri davet düzenlemişti.

ABD’de Konfederasyon’a üye güney eyaletler, Amerikan İç Savaşı öncesinde tarıma dayalı ekonomilerinden nedeniyle köleliği savunuyordu. Toplumun önemli bir bölümü göre “bölücü ırkçı simge” kabul edilen, güney eyaletlerinin bazılarında ABD bayrağının yanına asılan Konfederasyon bayrağı da çoğu eyalet kadar kaldırılıyor.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir