banner

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Irak’ta

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Irak'ta

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Bağdat’a Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile görüştü. Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılmış açıklamaya tarafından, görüşmede Irak’ın birliğine siklet verdiklerini aktaran Tillerson, anayasaya bağlılığı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile çatışmadan uzaktan diyaloğu desteklediklerini ifade etti.

AA’nın haberine tarafından; Irak Başbakanı İbadi de önceliklerinin terörle mücadele olduğunu dile getirdi. Kerkük’te yapılanları devletin egemenliğini ve kontrolünü temin etmek olarak nitelendiren İbadi, “Hiçbir bileşenle savaşa girmek istemiyoruz. Kerkük’e ‘Kürt vatandaşlarının Irak’ın değerli vatandaşları oldukları’ mesajını ilettik” dedi.

Haşdi Şabi ile ilgili ise İbadi, bu güçlerin “Iraklı savaşçılar” olarak terörle mücadeleye katılıp ülkeyi savunduklarını ve bu uğurda kayıp verdiklerini söyledi. İbadi, “Haşdi Şabi, Irak’ın resmi devlet kurumlarından biridir. Anayasa devlet dışında hiçbir silahlı gücün bulunmasına müsade vermiyor. Haşdi Şabi savaşçılarını alan ve ülkenin umudu olmaları için özendirme etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’un dün Suudi Arabistan’da yaptığı “İran destekli Haşdi Şabi güçlerinin Irak’tan çıkmaları gerektiği” yönündeki açıklamalar Bağdat yönetiminin tepkisini çekmişti.

Tillerson’un sözleri üstüne Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Haşdi Şabi saflarında mücadele veren savaşçılar, ülkeleri ve halkını savunmak için canlarını feda eden yurtsever Iraklılardır. Meclisin çıkardığı kanunlara kadar Irak komutası altındadır” ifadesi yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Irak Başbakanı Haydar el-İbadi

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir