banner

ABD’den Arakan açıklaması: Endişeliyiz

ABD'den Arakan açıklaması: Endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, konuyla ilgili Bangladeş’e sığınan yaklaşık 270 bin Arakanlı Müslümanın durumuyla ilgili yazılmış tanımlama yaptı.

Nauert, “Kitlesel köy yakmalar ve baskı taşıyan saldırılar da dahil Burma’nın Arakan eyaletindeki ciddi insan hakları ihlalleri iddialarının ardından 25 Ağustos’tan bu yanlamasına 270 bin Rohingyalının Bangladeş’e geçtiği şeklindeki Birleşmiş Milletler (BM) açıklamasını takiben epeyce endişeliyiz.” ifadesini kullandı.

Sığınmacılara acele destek ulaştırılması için BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Milletlerarası Kızılhaç Örgütü ve Uluslararası Göç Örgütü de dahil ortaklarla yakın iş birliğini sürdüreceklerini bildiren Nauert, şunları kaydetti:

“ABD hükümeti Ekim 2016’dan bu yana Burma ve bölge genelinde yerlerinden edilmiş korumasız insanlar için takriben 63 milyon dolar insani yardım temin etmiştir. Bangladeş yönetimini de bu insani krize verdiği cevaptan dolayı alkışlıyor, olaylardan etkilenen kişilere yardımların ulaştırılması noktasındaki çabalarını takdir ediyoruz.”

Nauert, önceki günkü açıklamasında, 2 tarafı da sükunet içinde davranmaya gösteri etmiş, insan hakları ihlalleriyle ilgili net bir değerleme yapmamıştı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir