banner

ABD’den Bahreyn’e F-16 satışı

ABD'den Bahreyn'e F-16 satışı

ABD hükümeti, Bahreyn’e, F-16 satışı, F-16 modernizasyonu, deniz devriye botları ve Tow füzelerini içeren Dış Askeri Satış (FMS) anlaşmaları yapılacağını duyurdu.

ABD Savunma ve Emniyet İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının, Bahreyn ile arasında 19 F-16 savaş uçağı satışının da yer aldığı takriben 4 milyar dolarlık anlaşmaya onaylama verdiği bildirdi.

Açıklamada, ABD Dış Askeri Satışlar programı çerçevesinde, Bahreyn’e 19 yeni F-16 savaş uçağı satılacağı ve önceden satın alınan 20 F-16’nın modernize edileceği, 2 deniz devriye botu ve fazla sayıda Tow tanksavar füzeleri dahil savunma satışı yapılmasına ilişkin teklifin Kongreye sunulduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığının, tahmini maliyeti 2 milyar 785 milyon dolar olan F-16V uçağı, tahmini maliyeti 1 milyar 82 milyon dolar olan F-16 Block 40 uçaklarının F-16V konfigürasyonuna yükseltilmesi, tahmini maliyeti 60,25 milyon dolar olan 35 metre Süratli Devriye Botları ile tahmini maliyeti 27 milyon dolar olan Tow füzeleri, teçhizatı ve desteği için Bahreyn hükümetine olası Dış Askeri Satışı onaylayan karar aldığı aktarıldı.

Körfez’in emniyet yapılanmasında ABD 5. Filosuna konut sahipliği yaparak önemli rol oynayan ve ABD’nin liderliğindeki DEAŞ karşıtı koalisyonun üyesi olan Bahreyn tarafından önerilen söz konusu savunma alımlarının, ABD milli güvenliği ve dış politika çıkarlarının ilerlemesine katkı maddesi sağlayacağı açıklama edildi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir