banner

ABD’nin BM temsilcisi Haley: ‘Kuzey Kore devam ederse yok olacak’

ABD'nin BM temsilcisi Haley: 'Kuzey Kore devam ederse yok olacak'

Amerika Birleşik Devletleri’nin Birleşik Milletler Kalıcı Temsilcisi Nikki Haley, Kuzey Kore’nin pervasız tavırlarına devam etmesi halinde yok olacağını söyledi.

Haley, “BM Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore’nin nükleer programını taşıyan seçeneklerinin tükendiğini ve ABD’nin konuyu Pentagon’a çevirmek zorunda kalabileceğini” söyledi.

“Güvenlik Konseyi’nde yapabileceğimiz her şeyi fazla fazla tükettik” şeklinde konuşan Haley, konunun Savunma Bakanı James Mattis’e verilmesinden nedeniyle fazla mutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

“Sahip olduğumuz her olasılığı deniyoruz lakin masada bir sürü askeri seçenek var.” diye konuşan Nikki Haley, “Kuzey Kore bu pervasız davranışlarına devam ederse, ABD kendisini müdafaa etmek veya müttefiklerini savunmak zorundadır, Kuzey Kore yıkılacak ve biz bunu biliyoruz, hiçbirimiz bunu istemiyoruz, hiçbirimiz savaş istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin BM elçisi Nikki Haley, geçtiğimiz hafta Kuzey Kore’nin eylemleri için ‘yeter artık’ ifadelerini kullanmış, BMGK’yı ‘mümkün olan en zinde yaptırımları’ uygulamaya çağırmıştı.

15 konsey üyesinin 2006’dan bu yanlamasına Kuzey Kore’ye karşısında kademeli yaptırım başvuru formu yaklaşımının işe yaramadığını belirten Haley, “Kim Jong Un savaş için yalvarıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Haley, “Çabalarımıza karşın, Kuzey Kore’nin nükleer programı hiç olmadığı değin ileride ve tehlikeli. Savaş, asla ABD’nin istediği bir şey yok. Bunu şu anda istemiyoruz. Fakat ülkemizin sabrı sınırsız yok.” şeklinde konuşmuştu.

 

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir