banner

Acemilere kapatıldı

Acemilere kapatıldı

MANİSA’da meydana gelen 4 zehirlenmenin ikisi 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda yaşandı. 23 Mayıs’taki birincil vakada 1047 asker etkilenirken, 17 Haziran akşamı ise 731 asker rahatsızlandı. Bu askerlerden 8’inin tedavisi hastanelerde sürüyor. Zehirlenmelerle ilgili soruşturmalar ise devam ediyor. Sözleşmesi feshedilen Rota Yemekçilik AŞ’ye yönelik operasyonda gözaltı sayısı 24’e yükseldi.

ZAMANA IHTIYAÇ VAR

Manisa Valisi Hasan Güvençer, kışlada bundan sonraki çalışmalarla ilgili yorumlama yaptı. Vali Güvençer şunları söyledi:
“şimdi eğitim görebilen acemi askerler cuma günü yemin edecekler. Bölüştürme birliklerine gönderilecekler. Şimdilik en düşük bir dönem, belki bu uzayabilir, yeni acemi er sevkıyatı yapılmayacak. Mutfak teşkilatının tekrar hazırlanması, seçim edilecek yöntemle hazırlıkların tamamlanması için böyle bir zamana gereksinim var.”

SUDA KİRLİLİĞE RASTLANMADI

İlk tespitlerde, su kaynaklarında bir kirliliğe rastlanmadığını kaydeden Vali Güvençer, “Her türlü olanak değerlendiriliyor. Baştan sulara bakılacak lakin ilk numunelerde şimdilik negatif bir koşul yok. Bütün ihtimaller yönetimsel açıdan, tıbbi ve teknik açıdan gündeme geldi” diye veri verdi.
Güvençer, zehirlenmelere tepki belirten askerler hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı iddialarının ise gerçeği yansıtmadığını söyledi.

ASILSIZ İDDİALARA SORUŞTURMA

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Yıldırım de sosyal medyada zehirlenen askerlerden 3’ünün öldüğü yönünde paylaşımlar yapıldığını, bunların asılsız olduğunu, kasti yapılan bu paylaşımlarla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi.

Acemilere kapatıldı

Genelkurmay heyeti çözümleme yapıyor

ZEHİRLENME olayıyla ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri de farklı iç soruşturmasına başladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın görevlendirdiği üst düzey askeri heyet, erlerin tedavi gördükleri hastaneleri ziyaret etti. Burada erlerle konuşan heyettekiler,
keza hastane yöneticilerinden de son durum hakkında bilgi aldı. Askeri heyetin hazırlayacakları raporları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar başta edinmek üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ilgili birimlerine iletecekleri açıklama edildi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir