banner

‘Adalet Yürüşü’nde final günü

'Adalet Yürüşü'nde final günü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması üstüne 15 Haziran’da Ankara’dan başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün sonuna geldi. Kılıçdaroğlu, bugün Dragos’tan yalnız başına yapacağı yürüyüşün arkasından ‘Hak Mitingi’yle yürüme eylemini sonlandıracak. Kılıçdaroğlu, dün özet olarak şunları söyledi: “Yürüyüşe başlarken 24’üncü günde İstanbul’a gider miyiz, gitmez miyiz diye kesin çevrelerde endişeler vardı. Fakat kararlılığımız, inancımız vardı. Sıcacık yürüdük. Bu zaman içinde dört mevsimi de yaşadık. Soğuk, sıcak, sisli, yağmurlu günleri yaşadık ve Türkiye’nin ne dek güzel olduğunun farkına bir kere daha vardık. Yürüyerek bu hoş coğrafyayı izlemek gerçekte huzur vericiydi. Demokrasinin güzelliğini birlikte yaşamalıyız. Biri protesto ederken diğeri alkışlayan vatandaşlarımız bağlı yanaydı, bunlar sahiden arkadaşlar. Güvenlik güçlerimize içten gelen teşekkür ediyorum. Biz barışçıl bir yürüyüş yaptık, onlar güvenliğimizi sağladılar. Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğim. Alana bayrak, yargı pankartı ve Atatürk posteri dıştan hiçbir şey istemiyorum. Altı oklu sancak da istemiyorum. Hep beraber hak istiyoruz. Atatürk karşılıklı değerimiz. Atatürk posterlerimiz olacak. bunun dışında hiç kimsenin diğer bir pankart getirmesini, diğer bir bayrak açmasını katiyen içten bulmuyoruz.” / Rifat BAŞARAN

‘TAHMİNİMDEN DAHA ARTI DESTEK GELDİ’
(15 Temmuz yıldönümü) 15 Temmuz’u ikiye ayırıyoruz. Bir halkın ve sokağın 15 Temmuz’u. İki sarayın 15 Temmuz’u. Halkın 15 Temmuzu’nda illerimizde, ilçe başkanlıklarımızda 249 şehidi ve gazileri anacağız. Sarayın 15 Temmuz’u 20 Temmuz sivil darbesi hazırlıkları sürecidir, biz ona karşıyız. 15 Temmuz anılacaksa anarız. Halk sokağa indi darbeyi engelledi. Bundan hoş daha ne olabilir.

Adalet Yürüşünde final günü

(İstanbul’a antre ve emniyet riski) Ne yaparlarsa yapsınlar biz İstanbul’a girecektik. Kararlılığımızı her yerde gösterdik. Erdoğan “Efendim biz izin verdik. Hatta lütfettik, yürümenize, imkan sağladık” diyor. Anayasal haklarımı bana lütuf olarak sunan kafa diktatör kafasıdır. Bu benim anayasal hakkımdır. Sen kimsin bana engel olacaksın. Hangi lütuftan söz ediyorsun. Bu, demokrasi kültüründen gelmeyen bir anlayışın dışavurumudur.

TALİMATA UYULDU
Yürüyüşte bazı kişileri milletvekili arkadaşlarımız saptama etti. Diyelim ki bazıları bize rabia işareti yapıyor. Bunlar onlara laf atıyor, provokasyon yapıyorlar. Onları yürüyüş kolu dışına çıkardık. Gelen duyum, provokasyon olacağı şeklindeydi. Bu, hükümet kanadından da söylendi. IŞİD ismini verdiler provokasyona. Her an her şey olabilir.

(Korkutma sizce sürüyor mu?) Ben sürdüğü kanısında değilim. Miting alanına Türk bayrağı, ‘adalet’ yazılmış pankart ve Atatürk posteri haricen hiçbir şey kabul etmiyoruz. Hayatımda manâlı gördüğüm olaylarından birisi şudur: 12 maddelik güvenlik talimatı yayınladık. 7-8 bin kişi bunlara kendiliğinden uydu. Dostane bir hareket dedik.

Sahiden benim tahminimden çok daha zinde bir destek aldık biz. Hiç böyle bir yardim beklemiyordum. Kazan, Düzce, Sakarya, Gerede, Hendek… AKP’nin en zinde olduğu alan buralar. Burada yoldan geçenlerden duyduğumuz sempati beni şaşırttı. Hiç tahmin etmediğim güzel şeyler oldu.” / İsmail SAYMAZ 

Adalet Yürüşünde final günü

MALTEPE MİTİNGE HAZIR
CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının arkasından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Yargı Yürüyüşü’ bugün Maltepe’de yapılacak mitingle sona erecek. Mitingle ilgili incelemeler son hız devam ediyor. Alanın çevresi polis bariyerleri ile çevrilirken, üzerinde ‘Yargı’ yazısı yer alan 80 metre genişliğinde 20 metre derinliğinde bir sahne kuruluyor. Mitinge gelen vatandaşların sahneyi daha iyi görebilmeleri için alanın muhtelif noktalarında 2 adet dev LED ekran ile 6 adet ses sistemi de yer alacak. CHP İl Başkanı Cemal Canpolat kısaca şunları söyledi:
“Genel Başkanımız, pazar günü saat 17.00’de Dragos Sahil’den yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirerek Maltepe sahilinde milyonlarla buluşacak .
İstanbul’un 958 mahallesinden Maltepe’ye araç kaldıracağız. Ulaşımla ilgili hiç kimse problem yaşamayacak.

Hak için bu alanda minimum 1,5 milyon birey olacak. Alana girişler saat 15.00’deri itibaren başlayacak. Alana deniz yolu dahil edinmek üzere 4 ayrı arama noktasından antre yapılacak.

Alanın en hızlı ulaşılabilir noktalarında 4 ambulans noktası hazır bulunacak. 3 bambaşka noktada seyyar tuvaletler kurulurken, 2 adet bebek bakım çadırı ve ihtiyar ya da hastalar için çadırlar olacak.

1 milyon su taşıyacak soğuk hava depolu 10 adet TIR alanın çevresinde hazırlanmış bulunacak.” / Aziz ITINA/İSTANBUL

Adalet Yürüşünde final günü
GAZETECİLER ‘ÖZGÜRLÜK’ İSTEDİ: HAK Yürüyüşü’ne esir gazetecilerin yakınları ve arkadaşları da katıldı. Üzerlerinde ‘Gazetecilere Özgür’ yazılmış tişörtlerle alana gelen tutuklu gazeteci Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık’ın da arasında olduğu 25 şahsiyet grup, Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile bir vakit yürüdü. Sinema sanatçısı İlyas Salman ve Meltem Cumbul da yürüyüşe yardim verdi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir