banner

Akar’ı götürmeye helikopter ayarlamış

Akar'ı götürmeye helikopter ayarlamış

Darbe girişimi esnasında Genelkurmay Karargâhı’nın işgal edilmesine ilişkin davanın geçen günkü 8. duruşması sanık Öztürk’ün savunmasıyla başladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Akıncı’ya helikopterle götürülmesi fikrinin kendisine ait olduğunu belirten Öztürk, şu iddialarda bulundu:

‘HAZIR YOK’ DEDİLER
“Özel Kalem’in odasında otururken, birisi geldi, ‘Komutan Akıncı’ya gidecek ya da gitmek istiyor’ gibi bir açıklama kullandı. ‘Helikopter çağıralım, bu saatte en iyi şekilde helikopter ile gitmesidir’ dedim. Yarbay Halil Gül’ü aradım, ‘Helikopter gerekli’ dedim. Helikopter birincil indiğinde ‘Genelkurmay Başkanı daha hazır yok’ dediler. Derdest edildiyse alıp götürülmesi lazımdı. Rızasını sormazlar fakat. Yarbay Halil Gül’ün kullandığı helikopter her yerde geldi. Akar’ı odasından çıkarken gördüm. Yanında Mehmet Dişli vardı. Çıktıktan sonradan elleri, kolları serbestti. Odada çıkan silahlı adam görmedim. Akıncı’ya gitme konusunda bir direnç de görmedim. Genelkurmay Başkanı bu şekilde gittiği için ‘Genelkurmay Başkanı süreci Akıncı’da yönetecek’ gibi düşündük. Sabahtan biz beklerken, komutanın Çankaya’ya gittiğini gördük. Biz o saate değin Genelkurmay Başkanı’nı emir komutanın başında olarak biliyoruz. Ben bunu şeyin başında olarak söylemiyorum. Ben bizim o asıl değin yaptığımızın karargâhın emniyeti olarak düşünüyordum. Ben çoğu şeyi gözaltında darp edilirken öğrendim. Biz kendimizi can derdinde hissederken TV’yi takip etme şansımız yoktu.”

‘ÇEKİÇ ALARM’A GEÇTİK
Öztürk, 15 Temmuz akşam saatlerinde koridorda Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün kendisine karargâha yönelik bir saldırı olabileceğini söyleyerek tedbir alınması talimatı verdiğini anlattı. Saat 20.30’da ‘çekiç alarm’ durumuna geçilerek önlem alındığını söyleyen Öztürk, kendisini arayan ve tanımadığı bir yüzbaşının “Karargâhtaki güvenliğin sağlanmasına destek işlemi için Özel Kuvvetler personeli yolda” dediğini aktardı. Bu telefon görüşmesinden daha sonra Güney nizamiyesine bir otobüsün yanaştığını gösteren Öztürk, “Otobüsü ben karşıladım. Başlarında Fırat Alakuş Albay vardı” dedi. ‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyeliği suçlamasını kabul etmeyen Öztürk, darbe bildirisinin içeriğini bilmediğini öne sürdü. Bunun üzerine Duruşma Başkanı Oğuz Dikey, “Ben söyleyeyim. Yargıtay üyelerinin görevlerine son verilirken okunan duyuru ile darbe bildirisi aynı kalemden çıkmış” dedi.

FOTOĞRAFLAR YALANLADI
Sanık Doğan Öztürk, darbe gecesi Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in derdest edildiğini görmediğini söyledi. Duruşma Başkanı Oğuz Dik, sanığın orada olduğunu bildiren fotoğrafları çıkardı. Bir astsubayın derdest edilme emrini vermediğini iddia eden Öztürk, astsubayı göze çarpan ederken kameradan küskün resim gösterilince şiddet anlar yaşadı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir