banner

Alman medyasında ezber bozan belgesel

Alman medyasında ezber bozan belgesel

15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Alman birinci kanalı ARD’de‚ “Tankların Harekete Geçtiği Gece, Erdoğan ve Başarısız Darbe Girişimi” başlığıyla bir belgesel yayımlandı. Belgeselde, Güler Yüzlü Cemaati’yle ilgili olarak uzmanların, siyasetçilerin görüşlerine yer verildi

Odatv’den Süheyla Kaplan’ın haberine göre, ARD’nin internet sitesinde belgesele ilişkin şu ifadeler yer aldı; “15 Temmuz 2016 Türkiye tarihi için bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. 15 Temmuz’da orduda ufak bir grup darbe girişiminde bulundu. O Kadar bir darbe girişimi ki, çok kısa süre içinde sona erdi. Fakat sonucu korkunç. Şu esas kadar en az 50 bin birey tutuklandı. Bunlar arasında yüzlerce asker var. Bununla da kalmayıp fazla sayıda akademisyen, gazeteci, muhalefet partisinin politikacıları tutuklandı. Çoğu asker Almanya’ya kaçtı ve Almanya’dan iltica talebinde bulundu”

’15 TEMMUZDAN GERIYE…’

ARD’de 15 Temmuz belgeselini hazırlayan Oliver Mayer-Rüth, Ahmet Şenyurt ve Cemal Taşdan Türkiye’de konuyla ilgili uzmanların, siyasetçilerin görüşüne yer veriyor. Belgeselde Cemaat’in eğitim kurumundan ziyade, doğrusu devleti fethetmek ve sızmak amacında olduğu uzmanlara sorgulatılıyor. Yapımda AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Mithat Sancar, İstanbul’da İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, emekli amiral Türker Ertürk, emekli tümgeneral Ahmet Yavuz ve eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın görüşlerine yer veriliyor.

Belgeselde Güler Yüzlü Cemaati’nin CIA ile bağlantısı olduğu bilgisinin Türk medyasında yer aldığı belirtilirken, emekli tümgeneral Ahmet Yavuz’un “Güler Yüzlü cemaati aslında okullar açmakla, yurtlar yapı etmekle zeki bir şey yaptı. Amaçları devletin içine sızmaktı. Ama onların üstelik iç maskesi vardı. Kemalist rejimi yıkmaktı” sözlerine yer verildi. Belgeselde Güler Yüzlü okullarının yapılanması ve örgütlenmesi de mercek altına alınıyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir