banner

Almanya Deniz’e ilik bulmak için seferber oldu

Almanya Deniz'e ilik bulmak için seferber oldu
Lösemi hastası ufak Deniz Sıla’yı kurtaracak iliği bulmak için Almanya’nın Pforzheim kentinde gerçekleştirilen etkinlik büyük alaka fark etti. Pforzheim’da yüzlerce kişinin sıraya girdiği, geniş katılımlı doku kampanyası düzenlendi. Almanya’da Stuttgart ve Tübingen Tıp Fakültesi Hastanelerinde lösemi tedavisi süren Deniz Sıla’yı (14) kurtaracak iliği bulmak için düzenlenen “doku tipleme” gününe Pfozheim’da yaşamış Türk, Alman ve diğer milletlerden ırk  akın etti.

Almanya Deniz'e ilik bulmak için seferber oldu Haftalardır medya yoluyla duyurulan ‘doku tipleme’ günü, Pforzheim Zeitung gazetesinin sahibi Esslingen Kiefer himayesinde ve Alman Kemik İliği Veri Bankası (DKMS) öncülüğünde gerçekleştirildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren doku tespiti için her yaştan kan vermek isteyen gönüllüler, Pfozheim Deniz Sıla’nın gittiği mektep Hilda Gymnasium spor salonu Bertha-Benz Halle önünde uzun kuyruklar oluşturdular. Doku tipleme gününde görev yapan 20 hemşire, 4 hekim ve 50 dek data işlemcisi da kan bağışında bulundu.

Deniz Sıla için Almanya seferber oldu Deniz Sıla ve Deniz Sıla’lar için ”doku tipleme” gününde Karlsruhe Başkonsolosluğundan Konsolos Mebşure Taşkın, Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Nürnberg Başkonsolosluğundan Konsolos Gürol Baş, Kanada Toronto Başkonsolosluğundan Konsolos Ebru Demirtaş Çelik, Hilda Gymnasium Müdiresi Edith Dreseher, Pforzheim Türkspor ve Fatihspor futbolcuları çevre dernek temsilcileri ve takriben 1500 birey katılarak doku örneği için kan verdi ve maddesel destekte bulundu.

Almanya Deniz'e ilik bulmak için seferber oldu “Deniz Sıla için lösemiye karşısında el ele” adıyla sürdürülen destek kampanyasının sözcüsü Seval Kalçın,doku tipleme gününün ilik nakli almak için yerinde doku bekleyen öteki lösemi hastalarına da ümit olduğunu kaydederken, “Türkler ve Almanların geniş katılımı sevindirdi. İki saat gibi kısa bir sürede 500 birey kan örneği verdi. Bu sayı akşama değin katlanacaktır. Uygun dokuyu bulacağımızı umuyoruz. Tek isteğimiz Deniz Sıla’yı yaşatmak” dedi.

Almanya Deniz'e ilik bulmak için seferber oldu “Bugün Türk, Alman, İtalyan ve diğer milletlerden ahali yardım için buradaydı. Cümbür Cemaat Deniz Sıla’ya destek düşüncesinde. Güzel bir yardımlaşma ve hassaslık örneği sergilendi. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Almanya Deniz'e ilik bulmak için seferber oldu Deniz Sıla’nın Pforzheim’da  yaşamış öğretmen annesi Amaç Demirtaş, baba İlhan Uğurtaş, “Kızımız hastalığının farkında. Bize vefat etmek istemediğini tekrarlayıp duruyor. Bunu duymak bizim için katlanılması fazla kuvvet bir koşul. Kızımızın kurtarılması için ne yazık oysa bugüne kadar yerinde ilik bulunamadı” dedi. DKMS yetkisili Lara Luz ve DenizTekin ise üye sayısının 140 bini Türk edinmek üzere 7.5 milyonu aştığını belirterek, “Halen Türklerden de yerinde ilik bulamayanlar var. O hastalarımıza en iyi yardımı yeniden o coğrafya kökenli insanlar yapabilir. Her Türk asıllı vatandaşımızın DKMS’e katılmasını istiyoruz” dedi. 

Haber Etiketleri:
· · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir