banner

Almanya Üniversiteleri Avantajları

Son yıllarda Yurtdışı Eğitim seçenekleri, öğrenciler tarafından oldukça talep görüyor. Eğitim alternatiflerine genel olarak göz attığımızda, son yıllarda en fazla talep gören ülkeler bilindiği gibi İngiltere, Amerika ve Kanada’dır. Öte yandan, bu ülkelerin üniversitelerinin yıllık harç ücretlerine, dolar değerini baz alarak baktığımızda görülecektir ki, yıllık 10.000 Dolar ile 40.000 Dolar arası üniversite harcirahları değişmektedir. Almanyada üniversite öğrenimi ise, üniversitelerin sömestr harcirahları bulunmamaktadır. Almanya’daki üniversitelerin dünya çapında bilinen disiplinleri ve akadmemik kalitelerinin yanısıra, fazla talep görmelerinin en büyük sebeplerin den birisi, öğrenimin ücretsiz olmasıdır.

Öte yandan, Almanyada üniversiteler bünyesinde öğrenim görmek, lisans programları için 3 yıldır ( 6 sömestr ). Ve öğrenciler açısından diğer bir avantajı da öğrencilerin üniversite öğrenimlerini görürken, bir yandan da ingilizce ve Almanca dil kursu görerek hem Almancayı hem de İngilizceyi uygun fiyatlar ile Almanya’da öğrenebilmesidir. Bugün Türkiye’de bile herhangi Almanca dil kursu, 1 kur başına 1.000-1500 TL civarında iken Almanya’da üniversite hazırlık bünyesinde Almanca dil okulunun dönemlik ücreti sadece 500 Avrodur. Yurtdışı eğitim seçeneğinde diğer ülkeleri düşünen öğrenciler, bilindiği gibi özellikle İngilterede bu fiyatın neredeyse 10 kat fazlasını dil okulu için ödemektedirler. Almanyada master yapmak isteyen öğrencilere bu durum çok avantajlı bir seçenek olarak sunulmaktadır.

Almanyada öğrenim gören öğrencilerin en büyük avantajlarından birisi de, Almanyada üniversitelerde bazen 24 saat, bazı üniversitelerde ise ortalama 12-18 saat açık bulunan üniversite kütüphanelerinden tamamen ücretsiz olarak ve sınırsız bir şekilde yararlanabilmesidir. Öğrenciler böylelikle, akademşk ve bilimsel kaynaklara ulaşabilmek için, üniversitelerinde her zaman online erişimden ve okulun gece-gündüz açık olan kütüphanesinden ücretsiz olarak yararlanabilirler.

Almanya üniversiteleri, yüzlerce programı ve  bir çok ile avantajları sizeri bekliyor.

Haber Kategorisi:
Eğitim

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir