banner

Alzheimer’ın belirtileri nelerdir?

Alzheimer'ın belirtileri nelerdir?

Alzheimer ile ilgili birincil sinyallerin, jurnal yaşamın bir parçası olan işlerde kendini gösterdiği belirtilerek, bir zamanlar pişirilen yemeklerin ve uyumlu işlerin yapılamaması, yemeğe tuz yerine şeker konması, aşina yolların karıştırılması, mevsime yerinde giyinilmemesi davranışlar sergileyen şahısların kısa sürede uzmana danışması önerildi.

ALZHEIMER HASTASI DURUMUNUN FARKINDA OLMAZ

Dahiliye ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Servet Arıoğul, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, yoğun meslek temposu ve teknolojinin jurnal hayatın içine daha fazla girmesinin unutkanlığı arttırdığını söyledi.

Arıoğul, erken yaş döneminde de görülmeye başlayan ve belirlenmiş bir tedavisi olmayan Alzheimerın 65 yaş üstü 6 kadından birinde, benzer yaş grubundaki her 11 erkekten de birinde görüldüğünü açıklama etti.

Bayağı yaşlanma süresinde şahısların kısa süreli unutkanlıklar yaşayabileceğini dile getiren Arıoğul, “Bunun nedeni zihinsel yeti kaybı yok işlemin yavaşlamasıdır. Eşyaları koyduğu yeri unutabildiği için arayabilir ama sonra hatırlar ve bulur. Ancak Alzheimer hastası, eşyaları olmaması gereken yerlere örneğin ütüyü buzdolabına koyar. Bayağı yaşlanma süreci değişiklikleri hiçbir süre Alzheimer gibi jurnal fonksiyonlarının bozulmasıyla birlikte değildir. Birey ‘Ben biraz unutkan oldum, bir doktora görüneyim’ der. Buna rağmen Alzheimer hastası durumunun farkında değildir” dedi.

“EVİMİ SU BASSA KOMŞUYA HABER VERİRİM”

Prof. Dr. Arıoğul, Alzheimer belirtilerinin erken, orta ve ileri olmak üzere 3 dönemde incelenmesi gerektiğini belirterek, her bir dönemin hastanın yaşına bağlanmak üzere üç yıl sürdüğünü dile getirdi.

Erken dönemde en uyarı çeken bozukluğun hafıza bozukluğu olduğuna sinyâl eden Arıoğul, us bozukluğunun özellikle yakın geçmişte ait olduğunu, sözcük bulmakta zorluk çeken kişinin konuşmasının akıcılığının da bozulduğunu vurguladı. Alzheimer belirtisi gösteren kişilerin bu dönemde sorun çözmekte de güçlük çektiğini aktaran Arıoğul, “Bu kişiler, ‘Evinizi su bassa ne yaparsınız’ diye sorulduğunda, ‘Vanayı kapatarım’ demek yerine ‘Komşuya haber veririm’ şeklinde karşılık verirler” diye konuştu.

Prof. Dr. Arıoğul, Alzheimer belirtileri gösterenlerin tutum ve duygularında da değişiklik olduğunu kaydederek, çabuk sinirlenme, sebepsiz ağlama biçiminde durumların ortaya çıktığını aktardı. Erken dönem Alzheimer belirtileri aralarında yeni öğrenilenlerin unutulması, düzenli yapılan işlerin, bir zamanlar yapılan yemeklerin yapılamaması, yemek yaparken tuzlu yerine şeker konması, aşina yolların karıştırılması, mevsime yerinde giyinilememesi gibi davranışların gözlendiğini anlatan Arıoğul, “Yemeğe tuzlu yerine şeker koyuyorsanız veya leziz yaptığınız yemekleri artık yapamıyorsanız doktora gitmelisiniz” dedi.

“ORTA DÖNEMDEN İTİBAREN YARDIM ZORUNLU”

Hastalığın orta dönemini “destek desteğinin zorunlu olduğu zaman” olarak tanımlayan Arıoğul, “Erken dönemde yakın geçmiş olaylara ait akıl bozukluğu söz konusuyken, orta dönemde hem yakın hem geçmişe ait akıl bozukluğu vardır. Birey kendi adını bilir fakat oturduğu evin adres ve telefon numarasını hatırlayamayabilir, dıştan kaybolabilir. Aileyle yaptığı yakın zaman öncesi tatilini unutur, akraba isimlerini hatırlamaz, süre ve mekanı karıştırabilir” ifadelerini kullandı.

Arıoğul, ileri dönem Alzheimerın ise hastalığın en huzursuz dönemi olduğunu, bu durumda olan kişiler için 7 gün 24 saat bakım gerektirdiğini söyledi. Bu dönemde kişinin en yakınını hatta kendisini bile tanımadığını aktaran Arıoğul, şu bilgileri verdi: “Asansörde aynaya baktığında, ‘Siz yeni mi taşındınız’ diyebilir. Artık konuşarak uzlaşma çok zordur. Tek kelimeler, tekerlemeler söyleyebilir. Bunlar uzaktan hafızada kalanlardır. Ilginç olarak uzak geçmişte öğrendiği kısa bir duayı söyleyebilir. sıkça küfredebilir. Yemek ve tuvalet ihtiyacını kendisinin karşılaması bundan böyle muhtemel değildir. Ara Sıra veya durmadan tuvaletini altına kaçırır. Başlıca yatağa bağımlıdır. Günün büyük çoğunluğunu yatakta geçirir. Boş gözlerle odaya girene bakar. Yutma yeteneğini kaybeder. bu nedenle solunum yollarına kaçan gıda veya içecekler solunum yolları enfeksiyonuyla sonuçlanır.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir