banner

Anne ve babası adli kontrolle serbest

Anne ve babası adli kontrolle serbest

Antalya Başsavcılığı kadar haklarında, “terör propagandası yerine getirmek” suçundan yakalama kararı çıkarılan kamuoyunda kırmızı fularlı terörist olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil’in babası Ömer Karacagil ile annesi Nuray Erçağan, kızlarının Kobani’deki cenazesinin peşinde Suriye’den Lübnan’a, oradan uçakla Türkiye’ye geldi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda önceki gün gözaltına alınan Karacagil ve Erçağan, emniyetteki işlemlerinin gerisinde Anadolu Adliyesi’ne getirildi.

Burada SEGBİS sitemiyle Antalya Adliyesi’ne bağlanan baba Ömer Faruk Karacagil savunmasında, “Kızım 27 Mayıs 2017 tarihinde DAEŞ’e karşısında savaşırken öldü haberini aldık. Annesi, kızımın gömülmesi için cenaze töreni düzenleneceğini öğrenince bana, ‘sen de kazanç misin?’ dedi. Apar topar pasaport çıkarttım. Yolların kapalı olması sebebiyle İstanbul’dan uçakla Beyrut’a, Oradan da Kamışlı’ya gittik. Bu yolculukta eşim ile beraberdik. Yanımızda diğer kimse yoktu. Orada cenaze töreni düzenlendi. Elimden gelse cenazeyi Türkiye’ye getirirdim. Oysa kendisi vasiyet etmiş. Ben orada hitabe ya da izah etme yapmadım” dedi.  

Nuray Erçağan ise ifadesinde “Cenaze törenine gittiğimde orada yalnızca bir örgüt değil, bir sürü örgüt ile sancak ve flama vardı. Benim kızım, YPJ saflarında Kobani için savaşırken öldü. Benim için Kobani demek, insanlar demektir. Kızımın cenaze töreninde, tüm Rojava halkının, oraya toplanmış olan ve dillerini bilmediğim tüm insanların bana ‘başın sağ olsun’ deyişi karşı duygulandım. Kızımın sağlığında, ‘IŞİD’E karşı burada savaşırken ölürsem beni buraya gömün’ biçiminde vasiyeti vardı. Orada ölenlerin cenazelerinin Türkiye’ye getirilmemesi ve kızımı orada bırakmış olmanın, toprağa vermiş olmanın üzerimde oluşturduğu duygusallık da vardı” dedi.

TUTUKLAMA İSTEMİYLE SEVK EDİLDİLER

Savcılık tarafından alınan ifadelerinin ardından tutuklanmaları istemiyle Antalya Adliyesi nöbetçi Sulh Suç Oluşturan Hakimliği’ne sevk edilen Nuray Erçağan ve Ömer Faruk Karacagil, adli kontrol şartıyla özgür bırakıldı. 

Anne ve babası adli kontrolle serbest

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir