banner

Anoreksiya nedir? Anoreksiya Nervoza belirtileri

Anoreksiya nedir? Anoreksiya Nervoza belirtileri

Yeme bozuklukları, ergenlik döneminde ebeveynlerin kabusu olur. Özelikle kız çocukları, şişman olmamalarına karşın kilo vermek için yemek yemek yemeyi reddedebilir. Bu da aileler için engebeli bir süreçtir. En yaygın yeme bozukluklarından biri anoreksiya nevrozudur (genelde anoreksiya denir).

ANOREKSİYA NEDİR? 

Anoreksiya nervoza, anormal derecede düşük ceset ağırlığı belirtisi ile görülen ve hayatı tehdit eden önemli bir yeme bozukluğudur. Anoreksiya nevroza bozukluğu olan kişiler, ince kalmak konusunda aşırı takıntılıdır ve tümü bayağı kilolarının fazla altındadır. Anoreksiyalı kişiler için tekrar tekrar çok ince almak önemlidir. Anoreksiya nevroza genel olarak 12-20 yaş arasında genç kızlarda sık görülür. Anoreksiyalı şahısların yüzde 90’ı kadındır. Toplumlarda genel görülme oranı ise yüzde 1-2 ’dir.

ANOREKSİYA BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Maddesel belirtiler:

● Fazla kilo kaybı
● Kansızlık
● Derme Çatma yürek ritmi
● Bitkinlik
● Uyku bozukluğu (İnsomnia)
● Erkeklerde testis oranında düşüş
● Kadınlarda adet düzensizliği ya da adet görememe
● Baş dönmesi ve bayılma
● Tırnaklarda mavimtırak renk değişikliği
● Saçlarda incelme ve azalma
● Kabızlık
● Kuru veya sarımtırak deri
● Kemik erimesi
● Kol veya bacakların şişmesi
● Böbrek sorunları

Hissi ve davranışsal belirtiler:

● Sürekli besinlerle ilgilenme,
● Arzu hissini yalanlama,
● Kilo alma korkusu,
● Sosyal hayattan geri çekilme,
● Sinirli elde etmek,
● Depresif ruh hali ve depresyona girme.

ANOREKSİYA İÇİN NE SÜRE DOKTORA UYGULAMAK GEREKİYOR?

Anoreksiya, diğer yeme bozuklukları gibi ömür boyu sürebilen bir hastalıktır. Anoreksiyalı kişiler hastalığın en başından itibaren tedavi olmayı reddeder. Kişide bedensel ve duygusal belirtilere ilave olarak aşağıdaki durumlarda varsa anoreksiyadan şüphelenerek doktora kullanmak gerekir:

● Öğün atlamak,
● Yemek porsiyonlarını küçültmek,
● Yemek Yemek yememek için bahaneler üretmek,
● Besinlerin yağ ve kalorilerini sürekli hesaplamak ve bu değerlere kadar beslemek,
● Lezzetli yemeklerden kaçmak,
● Kesintisiz kaç kilo olduğunu tartmak,
● Toplum içinde yemek yemek yemeyi kabul etmemek,
● Ayna karşısında kendini çok sık denetlemek,
● Ne değin ince olursa olsun şişman olduğunu savunarak şikayet etmek,
● Bol kıyafetler giyerek vücudu saklamak,
● Kimsenin kendileri hakkındaki görüşüne umursamamak.

ANOREKSİYANIN NEDENLERİ

Anoreksiyanın nedeni iyice bilinmemektedir. Anoreksiya nevroza; biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörlerin kombinasyonu ile oluşmaktadır.

Biyoloji Ile Ilgili faktörler: Anoreksiyanın nedenleri aralarında genlerin etkisi henüz kesinleşmemiştir. Fakat genler bir takım insanları anoreksiyaya aleyhinde daha savunmasız ışık halkası getirebilir. Anoreksiyalı kişiler genel olarak mükemmeliyetçi, duyarlı ve azimli kişilerdir. Bu da genetik eğilimler ile dolambaçlı olarak ilişkilidir.

Psikolojik faktörler: Kişinin bir takım hissi özellikleri anoreksiyanın gelişimine tesir edebilir. Kişinin kesintisiz depresif almak, obsesif kompülsif karakter bozukluğunun varlığı anoreksiyaya tesir edebilir. Bu kişiler kilolarını saplantı ışık halkası getirerek anoreksiyaya etki edebilir.

Çevresel faktörler: İnce olmanın toplum kadar moda olması özellikler ergenlik dönemindeki gençleri etkiler. İnce elde etmek üstünlük olarak görülür. Gençlerin bu düşüncelerini sanatkâr ve mankenlere benzeme isteği daha da arttırır. Gençler hangi kalıtımsal özellikte ve aile özgeçmişinde olduklarını dürüst değerlendiremez ve ince kalmak konusunda takıntılı hale kazanç. Anoreksiya gençler arasında en sık görünen 3’üncü kronik hastalıktır.

ANOREKSİYA TEHLIKE FAKTÖRLERİ

● Kadın edinmek,
● Erginlik döneminde olmak,
● Genetik faktörler,
● Aile öyküsü,
● Seri kilo alıp vermek,
● Popüler kültürün etkisi aşağıda kalmak.

ANOREKSİYA TEDAVİSİ

Anoreksiya tedavisi kuvvet ve uzun sürelidir. Anoreksiyalı kişiler çoğunlukla tedaviye kendi başlarına yönelmez. Başka branştan hekimlerin yönlendirmesi sonucu psikiyatristlere gelirler. Anoreksiya tedavisinde ilk olarak kişi ve doktor arasında güven ilişkisi sağlanmalıdır. sonradan daimi ve etkili meslek birliği devreye girer. Hekim, hastanın kendisi ve ailesi ile yakın bağlantı kurar. Ailenin dinamikleri ve kişinin ayrıntılı hikayesi alınır. Ailenin meslek birliği son derece önemlidir. Anoreksiyalı şahısların yüzde 50-60’ında buhran görülür. Beden algısı bozukluğu ve buhran tedavisi için hekim tarafından hap tedavisi planlanır. Antidepresan ilaçlardan yararlanılır. Kişinin psikoterapi sürecinde gıda ve kilo alma konusu başta yer alır. Hissi çatışmaların, kaygıların, korkuların ele alınması kişi ile doktorun ilişkisini daha güvenilir kılar.

METABOLİK HASTALIK VARSA…

Anoreksiya nevrozayı daha ağır geçiren hastalarda metabolik bozukluk oluşmuşsa ve hasta 3 ay içinde olağan kilosunun yüzde 30’unun altına inmişse hastaneye yatırılarak çare edilmesi gerekir. Tedavide medikal ve psikolojik girişim esastır. Ahenkli bir çare süreci başladıktan sonra hasta kabul ederse gıda uzmanları da tedaviye dahil olabilir. Anoreksiya tedavisi psikolog, psikiyatr, beslenme uzmanı ve zorunlu olduğunda diğer branşlardan hekimlerin de yardımıyla bir ekip çalışmasıyla yapılmalıdır.

Anoreksiya tedavisi uzun sürelidir, aylarca sürebilir. Ahenkli devirli kontroller ile psikoterapinin devam ettirilmesi önemlidir. Ruhsal hastalıklar, vefat oranı azami olan hastalıklar içerisindedir. Tedavi edilmeyen durumlarda ölüm oranı yüzde 10-15’dir. İntihar eğilimleri de önemli oranlardadır.

Anoreksiya nedir? anoreksiya belirtileri

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir