banner

Aslı Çakır Alptekin, ömür boyu men cezası aldı! Aslı Çakır Alptekin kimdir?

Aslı Çakır Alptekin, ömür boyu men cezası aldı! Aslı Çakır Alptekin kimdir?

Milli atlet Aslı Çakır, doping nedeniyle Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından ömür boyu pistlerden men edildi. 2012 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Çakır, 3. defa suç oluşturan alarak, Türk atletizm tarihinde adı dopingle en çok anılan sporcu oldu.

Londra Olimpiyatları’nın arkasında biyolojik pasaportundaki olağandışı veriler sebebiyle, (ilki 2004 Dünya Şampiyonası’nda olmak üzere) ikinci defa doping yapmaktan 8 sene pistlerden men edilen, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) verdiği özel bilgiler dolayısıyla cezası 4 yıla indirilen ve bu sayede şubat ayında pistlere dönen milli atlet, bu kere ömür boyu men cezasından kaçamadı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar: Bu Aslı’nın başından bu yandan gelen sürecinin bir sonucudur. Dopinge bulaşana katiyen ve asla geçit vermeyeceğiz. Bunu cümbür cemaat böyle bilsin.

ASLI’NIN DOPİNGLE İMTİHANI

Aslı, ilk olarak 2004 Dünya Gençler Şampiyonası’nda doping yaptığı gerekçesiyle 2 yıl müsabakalardan men edildi. Cezasını tamamlayan ulusal atlet, 2012 Londra Olimpiyatları’nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanarak tarihe geçti.

Milletlerarası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), 2013’ün mart ayında, Aslı’nın biyoloji ile ilgili pasaportundaki verilerde sapmalar bulunduğunu TAF’a bildirerek, zorunlu cezanın uygulanmasını istedi. TAF, milli atletin doping kurallarına tutarsız hareket etmediğine ve böylece ceza tayinine yer olmadığına karar verdi. Bunun üstüne IAAF, CAS’a başvurdu ve CAS Aslı’yı, ikinci defa doping yapmaktan 8 sene müsabakalardan men etti.

TARİHE GEÇTİ! Aslı Çakır Alptekin, 3. defa canice alarak, Türk atletizm tarihinde adı dopingle en fazla anılan sporcu oldu.

Sonra IAAF’ta patlak veren dopingde kanunsuzluk ve sus payı skandalları, Aslı’ya yaradı. CAS, soruşturma sürecinde kendilerine yardımcı bilgiler verdiği gerekçesiyle Aslı’nın cezasını, 4 yıla indirdi.

Aslı, geçen sene Avrupa Atletizm Şampiyonası ve 2016 Rio Olimpiyatları’na katılabilmek için ilave indirim istek etse de, bu talebi reddedildi. Aslı, bütün bu sürecin arkasından bu sene şubat ayında yapılan 2017 Avrupa Kazanan Kulüpler Kupası Kros Şampiyonası’nda, kulübü Üsküdar Belediyespor’un formasıyla pistlere dönmüştü. 

ASLI ÇAKIR ALPTEKİN KİMDİR?

Aslıhan Çakır Alptekin, 20 Ağustos 1985 tarihinde Antalya’ya dünyaya geldi. Spor eğitimini Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde tamamladı ve arkasından 2011 Yaz Üniversite Oyunları’nda 1500 metrede altın madalya kazandı. Ardındaki 2012 yılında düzenlenen Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede bronz madalya şampiyon Alptekin, yeniden 2012’de Helsinki’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede altın madalya kazandı.

Londra’da 2012 Yaz Olimpiyatları’nda 1500 metrede birinci oldu ve altın madalya kazandı. Ancak Aslı Çakır Alptekin’e yapılan doping testinde sonuç pozitif çıktı ve 17 Ağustos 2015 tarihinde Spor Tahkim Mahkemesi kadar doping kullandığı saptandı ve madalyası geri alındı. aynı zamanda Aslı Çakır Alptekin’e 8 yıl yarışmalardan men cezası verildi.

Aslı Çakır Alptekin’e 22 Eylül 2017 tarihinde Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından doping kullandığı gerekçesiyle atletizmden ömür boyu men cezası verildi.

Aslı Çakır Alptekin Aslı Çakır Alptekin kimdir ömür boyu men atletizm

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir