banner

Atatürk Havalimanı’nda 10 ayda 510 tonluk lokum satıldı

Atatürk Havalimanı’nda 10 ayda 510 tonluk lokum satıldı

Türkiye’nin en büyük hudut kapılarından biri olan Atatürk Havalimanı’nda yerli ve yabancı yolcular Türk lokumu’na büyük alaka gösteriyor. Ocak-Eylül 2017 aralarında Duty Free’lerde 510 ton lokum satılırken bunu 60 Ton Baklava 19 ton Türk kahvesi ve 17,5 ton Türk çayı izledi. Satılan yöresel lezzetlere en yoğun ilgiyi ise Arap turistler gösteriyor.

Ayda 3 ton lokum tadımlık dağıtılıyor

Atatürk Havalimanında satılan bölgesel lezzetlerden en yoğun ilgiyi 20 öbür çeşidiyle lokumun çektiği görülüyor. Yöresel mahsul satan mağazalarda yolculara satın alacakları ürünleri tatma imkanı sunuluyor. Ayda sıradan olarak 3 ton lokumun tadımlık olarak dağıtıldığı belirtilirken yolcuların yılın ilk 10 ayında 510 tonluk lokum alışverişi yaptığı kaydedildi. lokuma en çok Araplar, Ruslar ve Uzakta Doğulular ilgi gösterirken mağazalarda bu ürünlerin dıştan birçok yöresel üründe yolcuların hizmetine sunuluyor.

Her daim yoğun olan mağazada yolcular Türkiye’den ayrılmadan önce sevdiklerine lokum kahve çay ve baklava alıyor. Atatürk Havalimanında bulunan mağazanın sorumlusu Ali Pekyener, yolcuların ilgisinden hoşnut olduklarını söyledi. Yerli ve tanıdık olmayan yolcuların en çok lokuma ilgi gösterdiğini söyleyen Pekyener,” Burada yerli ürünler satıyoruz. Dünyanın çoğu yerinden yolcuları konuk ediyoruz. Burada en fazla tüketilen ve istenen ürünler lokum ürünleri. Günde ortalama 60 kg bu mağazada tadımlık olarak dağıtıyoruz. Müşterilerimizin deneyerek almaları için. En fazla satılan ürünlerimiz, birinci lokum daha sonra baklava ve kahve çeşitlerimiz geliyor. lokumun ortalama 20 çeşidi var. Bunu da müşterilerimizin deneyim ve fikirlerine kadar çeşitlendiriyoruz. Mesela en son yaptığımız Böğürtlenli ve Fıstıklı yaptık ve çok tuttu. Dolayısıyla her gün kendimizi yeniliyoruz” dedi .
Atatürk Havalimanında kokum alan yabancı yolcular ise Türk lokumunu fazla beğendiklerini söylerken, Türkiye’den ayrılmadan önce yakınlarına hediye olarak aldıklarını söylediler.

Tuncer Cengiz

 Haber Etiketleri:
· ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir