banner

Bakan Arslan: 90 milyar liralık yatırım yapacak projeler geldi

Bakan Arslan: 90 milyar liralık yatırım yapacak projeler geldi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Çekicilik merkezleriyle bu bölgelerde yatırımlar ve üretimler yapılacak, taşıma koridorları marifetiyle de ürünler Asya ile Avrupa’daki amaç pazarlara erişecek” dedi.

Arslan, Yeniden Yapılanma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmaların belirli bir aşamaya geldiğini açıklama ederek, “Tüm illerde koymak isteyen yatırımcılar başvurularını yaptı ve onların değerlendirmeleri sürüyor. Gönül Rahatlığıyla gördük ancak bu 23 ile de ciddi bir teveccüh var, daha açıkçası Çekicilik Merkezleri Programına önemli bir teveccüh var. 90 milyar liralık yatırım yapacak başvurularda bulunuldu ve 300 binin üstünde istihdam oluşturacak projeler geldi” diye konuştu.

CAZİBE MERKEZLERİ İÇİN REKOR TALEP!

CAZİBE MERKEZLERİ İÇİN REKOR TALEP!

CAZİBE MERKEZLERİ, TİCARET HACMİNİ YÜKSELTECEKTİR

Bu programın, kapsadığı illerde ticaret hacmini de yükselteceğinin altını çizen Arslan, şöyle devam etti:

“Bu konuda Kalkınma Bakanlığı çalışıyor, son aşamaya da getirdi. Iğdır, Kars, Ardahan ve Ağrı bir merkez, bu bölgedeki projeler de belli bir aşamaya geldiğinde inşallah ticaret konusundaki beklenti de hayat bulacak. Tabii bu, bölgedeki sanayinin, endüstrinin, ticaretin büyümesi, istihdam oluşması anlamına geliyor” KRİTİK PROJE İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

KRİTİK PROJE İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Arslan, Bakü-Tiflis Kars Demiryolu Projesi gibi ulaşım projelerine de işaret ederek, “Bu ulaşım projelerini, özellikle doğu-batı aksındaki ‘Tek Yol Tek Kuşak’ projesiyle de örtüştürdüğünüz zaman ciddi bir ticaret hacmi, ciddi bir trafik olacak” ifadesini kullandı.

YURDUN DOĞUSU YATIRIMCIYA CİDDİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Cazibe Merkezleri Programı’nın kapsadığı alanların yatırımcıları teşvik edecek imkanlar sunduğunu belirten Bakan Arslan, yatırımcıya hükümet olarak da birçok avantajın sağlandığını kaydetti.Arslan, programın devreye konulmasından bugüne çok başarılı çalışmaların sürdürüldüğüne işaret ederek, bu projelerin yatırımcıları bölgeye çekeceğini söyledi.

Bölgenin, Cazibe Merkezleri Programı’nın yanı sıra kalkınmada öncelikli bölgeler anlamında altıncı bölge olduğu için de yatırımcıya çok ciddi avantaj sağladığını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: BAKAN'DAN O İŞLETMELERE MÜJDE! ARTIK VERGİ ÖDEMEYECEKLER!

BAKAN’DAN O İŞLETMELERE MÜJDE! ARTIK VERGİ ÖDEMEYECEKLER!

“Diğer bölgelerle kıyasladığınızda doğuda vermek ve daha sonra işletme döneminin de sürdürülebilirliği dolayısıyla fazla ciddi avantajlar sağlıyor. Yatırımcı da bu avantajdan faydalanmak üzere egzersiz yapmaya, fabrikalar kurmaya başlamış. Memnuniyetle gördük ancak gezdiğimiz fabrikalarda 50, 60, 200, 300 kişi çalışan yerler var, bu istihdam boyutu. Tabii bu istihdamla burada üretimler yapılıyor ve bu ürünler de pazara kolay erişebildiği, ülkemizin doğusundan etraftaki ülkelere ulaşılabilir ve erişilebilir olduğu için bu alan üzerinden ihraç ediliyor. Çok başarılı uygulamalar var, bunlar daha sonraki yatırımcıların da bu bölgeyi tercih etmesi adına iyi örnek”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir