banner

Balyoz davası hakimine 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istemi

Balyoz davası hakimine 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istemi

Balyoz soruşturmasında birincil tutuklama, iddianame hazırlandığında 102 asker hakkında yakalama ve yargılama sonunda da 325 sanık hakkında mahkumiyet karlarını veren, kapatılan özel yetkili 10. Ağır Cinayet Mahkemesi’nin hakimi Ali Efendi Peksak hakkında, 3 ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle dava açıldı.

Habertürk Haber Merkezi’nden Veli Sarıboğa’nın haberine kadar; FETÖ‘nün hakim savcı yapılanmasına karşın soruşturma dahilinde, Cumhuriyet Savcısı Gültekin Topsakal tarafından hazırlanan iddianemede eski egemen hakkında ayrıca FETÖ üyeliği suçundan ise 7,5 yıldan 15 yıla değin hapis cezası istek edildi.

20 Nisan’da hazırlanan iddianame Başsavcıvekili Önder Yaman tarafından onaylanarak 26. Ağır Cinayet Mahkemesi’ne kabul edildi.

İddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra meslekten ihraç edilerek tutuklanan Peksak’ın 24 Eylül 2014 tarihinde itibaren kendi adına belirtilen cep telefonu hattından ByLock programını kullanmaya başladığı belirtildi. HSYK Başmüfettişliği’nce yapılan, ‘Balyoz soruşturması ve yargılaması sırasındaki usulsüzlüklerle ilgili analiz ve soruşturmanının’ ise devam ettiği açıklama edildi.

BALYOZ’DA ‘TUTUKLAMA REKORU’ KIRAN BAŞAT

Balyoz soruşturmasının birincil operasyonu esnasında nöbetçi başat olan eski özel yetkili başat Ali Efendi Peksak, emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 41 rütbeli subayı tutuklamıştı.

42’Sİ GENERAL 102 SUBAYA YAKALAMA KARARI

Dominant Peksak, Balyoz iddianamesinin kabul kararını veren özel yetkili 10. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi üyesi olarak 24 Temmuz 2010 tarihinde, 35’i muvazzaf almak üzere 42’si general 102 rütbeli subay hakkında yakalama kararı veren heyette yer aldı.

90’I GENERAL 330 SANIK HAKKINDA MAHKUMİYET

Peksak, 250’si tutsak 365 sanıklı Balyoz davasında 21 ay süren suçlama sonunda, 90’ı general ve amiral 330 davalı hakkında, 13 yıldan 20 yıla kadar değişen hapis cezası veren Baskin Ömer Diken başkanlığındaki mahkeme heyetinin de üyesiydi.

YAŞATTIKLARINI YAŞADI

17-25 Aralık 2013 operasyonları sonrasında, Paralel yapılanmanın merkezi olduğu gerekçesiyle özel yetkili mahkemeler kapatıldı. Dominant Ali Efendi Peksak, önce İstanbul 15. Ağır Cinayet Mahkemesi üyesi oldu, arkasında Kocaeli’ye atama edildi. Koceli 4.Sulh Hukuk Hakimi olarak atama yapan Peksak, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra HSYK göre açığa alınarak FETÖ üyeliğinden tutuklandı. Peksak, tıpatıp Balyoz’da tutukladığı askerler gibi elleri kelepçeli olarak elinde çantasıyla cezaevine götürülerken görüntülendi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir