banner

Başbakan Yıldırım’dan Musul ve Kerkük açıklaması

Başbakan Yıldırım'dan Musul ve Kerkük açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, TRT World Forum açılış oturumunda konuştu. Başbakan Yıldırım, Musul ve Kerkük için, “nüfus istatistiklerine göre yapının, bölgenin tarihi derinliğine uygun şekilde eski haline döndürülmesi konusunda da merkezi Irak yönetiminin gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz” dedi. 

Şimşek, “Türkiye’nin ekseni kaymıyor. Türkiye yerinde. yerinde duramayan diğer ülkeler var. Türkiye ayrıca batılı keza doğulu. Türkiye’yi bir sınıflamaya yan yakalamak büyük bir cehalettir.” diye konuştu. 

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

Türkiye’nin misyonu, hakikate hizmet, mazlumların sesi, aklı ve vicdanı olmaktır. TRT World’ün bunu küresel anlamda en iyi şekilde yaptığına şahit oluyoruz. Tarihiyle uygarlık mirasıyla geniş coğrafyaya yayılan kardeşlik bağlarıyla kıtaları birbiriyle birleştiren Türkiye, dünyanın vicdanı olarak hareket ediyor, etmeye de devam edecek.

TRT World, dürüst habercilik yapılarak kişileri gerçeklerden bilgi vermek, sesini duyuramayanların sesi elde etmek üzere kuruldu. Bir anlamda mevcut medya anlayışına itiraz olarak TRT World doğmuş oldu. Habercilikte büyük haksızlıklara maruz kalmış bir ülkenin ve bir siyasi hareketin mensubu olarak ifade etmek isterim oysa habercilikte gerçeği ve yalnızca gerçeği atamak yeterlidir.

(Somali’deki bombalı saldırı) Bu barbar terör saldırısında hayatını kaybeden bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu alçak terör hadisesini şiddetle lanetliyorum.

Avrupa’da göçmen ve yabancı düşmanlığı akımının son yıllarda siyasi alanı da hemen hemen tesir altına aldığını görüyoruz. Bu bizim esasen bir süreden beri gündeme getirdiğimiz endişeleri de onaylama ediyor. Bu gelişmeleri dikkate alarak Türkiye, kapsayıcı ve kucaklayıcı politika anlayışını sürdürmeye devam ediyor. Her ne dek Suriye’nin derdiyle dertleniyorsak Arakan’ın derdini de ihmal etmiyoruz. Filistin’in yardımına ne derece koşuyorsak Somali’nin yardımına da koşuyoruz.

İDLİB OPERASYONU

Barışın tesisi için Rusya, İran ve Türkiye olarak Astana sürecini başlatmış bulunuyoruz. Girişimlerimizi BM şemsiyesinde Cenevre sürecine de taşımış bulunmaktayız. Son olarak İdlib’in güvenliğinin sağlanması, çatışmaların sonlandırılması için biz, Rusya ve İran’dan oluşan emniyet çemberi oluşturma çabalarına başladık.

KUZEY IRAK REFERANDUMU

Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünün muhafazasına büyük yük vermektedir. Yasal olmayan bir halk oylaması gerçekleşmiştir. Bu konuda bizim de atabileceğimiz adımlar mevcuttur. Bunları da birer birer hayata geçiriyoruz. Hava sahamızı kapattık, hudut kapılarının merkezi yönetime devredilmesi sürecini başlattık. 

“MERKEZİ IRAK YÖNETİMİNİN NÜFUS ISTATISTIKLERINE GÖRE YAPI KONUSUNDA HASSASİYET GÖSTERMESİ GEREKİR”

Merkezi hükümet göre geri alınan bölgelerde mesela DEAŞ’tan alınan Musul ve peşmergeden alınan Kerkük’te, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin baskıyla, kuvvetle, oldu bittiyle değiştirdiği nüfus istatistiklerine göre yapının, bölgenin tarihi derinliğine uygun bir şekilde eski haline döndürülmesi konusunda da merkezi Irak yönetiminin gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

Terör insanlığın baş belasıdır. Terör lanetlenmelidir, üstüne şiddetle gidilmelidir. Fırat Kalkanı ile Suriyeli kardeşlerimizin dönüp yerleşmesini sağladık. Fırat Kalkanı Harekatı ile 3600 üzerinde DEAŞ terör örgütü mensubunu etkisiz hale getirdik. Hiçbir ülke Türkiye’nin gösterdiği başarıyı tek başına gösterememektedir. 4500 DEAŞ terör örgütü elemanını tutukladık. 50 binden pozitif tanıdık olmayan savaşçının ülkemiz üzerinden bölgeye geçmesine engel olduk. 

Terörle çaba konusunda arkadaş ve müttefik ülkelerden beklentimiz açık sözlülük. Biz Avrupa’ya yönelen sığınmacı akınının önlemek için her türlü önlemi alıyoruz. Tüm bu yaptığımız fedakarlıklar uluslararası camia tarafından gerekli hassasiyeti görmüyor. 

Türkiye’nin ekseni kaymıyor. Türkiye uygun. tez canlı diğer ülkeler var. Türkiye ayrıca batılı keza doğulu. Türkiye’yi bir sınıflamaya ast yakalamak büyük bir cehalettir. 

binali yıldırım

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir