banner

‘Basının tarafsız olması çok önemli’

'Basının tarafsız olması çok önemli'

CUMHURBAŞKANI Erdoğan dün iftar sonrası yaptığı konuşmada “medya çalışmalarının tarafsız, hakkaniyete ve mesleğin esas ilkelerine riayet edilerek yürütülmesinin şüphesiz fazla lakin fazla önemli olduğunu” vurgulayarak özet olarak şunları söyledi:

“YARGI YOLDA DEĞİLDİR”
“FETÖ ile meslek birliklerini sorgulamalıdırlar. Hukuk önünde kimse layüsel değildir, dokunulmaz değildir. Kendi istedikleri kararlar çıkmadığında yargı kurumuna saldıranlar en büyük zararı bu ülkeye veriyorlar. Hak yollarda değildir. Adliye binalarındadır. Rahmetli Demirel’in dediği gibi ‘Yollar yürüye yürüye aşınmaz.’ Bunu aşındıramazlar. Varsa bir haksızlık müracaat edeceğin yer belirli. Siyasette sözü olanın bunu açıklama edeceği yerde yol kenarları yok, Meclis kürsüsüdür.

“SİZİN NE FARKINIZ VAR?”
Mahkeme kararına itirazın da usulleri bellidir. başkaca bir hareket tarzının, ne ülkeye ne millete ne de adaletin tecellisine bir katkısı olmayacaktır. Sizin gibi 15 Temmuz’da da bunu yapanlar oldu. Sizin 15 Temmuz’dakilerden ne farkınız var? Onların elinde F-16 ‘lar vardı. Helikopter ile saldırıyorlardı, tanklarla, toplarla saldırıyorlardı. Sizlerde derhal yollarda yürüyüşleri yapıyorsunuz. Akşam da karavanlarda istirahat ediyorsunuz işte durum bu. Sizler eğer kalkıp da ‘TEM’i ya da E-5’i de işgal ederiz.’ filan diyecek olursanız o zaman şart aynı 15 Temmuz’a dönüşür oysa ona da tabii müsaade etmek gibi bir lüksümüz katiyen değil.

“YANLI HABER, HAKIKI DEĞİLDİR”
Hakikatin en yalın haliyle okuyucuya ve izleyiciye aktarılması, bu mesleğin olmazsa olmazıdır. Zira tahrif edilen hakikat, gerçeklik olmaktan çıkar. Yanlı, tek taraflı, hatta kasıtlı bir haber, reel anlamda bir haber değildir. Maalesef bizler ülkemizde senelerce haber yerine özellikle de dezenformasyonla ağır bir propaganda bombardımanıyla daima karşısında karşıya kaldık. Bilhassa medya dünyasının köşe başlarında bulunanlar, ellerindeki bütün gücü milletin sesini duyurmak için yok, demokrasinin gelişmesi için değil, özellikle de kendi ideallerini yansıtabilmek, bunu özellikle, ısrarla devam ettirebilmek nedeniyle kullandılar.

Basının tarafsız olması çok önemli

“PARTİM KAPATILMAK İSTENDİ”
1 değil, 2 değil, 3 yok, kapatıldı. Hatta hatta işte şu anda da Genel Başkanı olduğum partim, parlamentoda kahir ekseriyete sahip olduğu bir dönemde, partim kapatılmak istendi. Sayı itibarıyla hemen hemen anayasayı değiştirebilecek güce sahip olduğu dönemde bununla karşısında karşıya kaldık. Hatta esas muhalefetin başındaki zat o zamanlar, Ankara’da da ‘Gerçekte yargıçlar varmış.’ gibi ifadeler kullandılar.

“SİZDEN RİCAM ŞUDUR…”
Manşetini, kalemini, gazete sayfalarını, terör örgütünün emrine verenlerle, tabanca alıp dağa çıkan arasında bana göre fark yoktur. Terör örgütü mensupları ile işbirliği içinde hukuku çiğnemenin, milli güvenliği korkutma eden eylemlere girişmenin bir müeyyidesi olacaktır. Benim bilhassa bir başka ricam da şudur, doğrusu sizler lüzum hükümetimizle gerek şahsımla, ne konuşuyorsam, aynı şeyi konuşmak zorunda değilsiniz lakin bir şeyi bilhassa rica ediyorum o da şudur: Yerli ve milli olarak ülkemizin ve milletimizin menfaatinin olduğu yerde bana kadar diğerleri teferruattır. İşte şimdi dağlarda olanlarla dağlara kaçırılanlar ve onların verdiği desteklerle ülkemizi karıştırmanın gayreti içinde olanlar, ekonomide ciddi bir sıçramanın işaretlerinin ortaya çıktığı bir dönemde bunun bize kazandıracağı hiçbir şey yoktur.”

‘ÖZGÜRLÜKLERİN BİR SINIRI VAR’
“AYRICALIKLARINI kaybedenler, bundan rahatsız olsalar da bugün medyamızın daha renkli, daha demokratik, daha çoğulcu olduğu bir muhakkaktır, bir gerçektir. Demokraside ulaştığımız seviye itibarıyla ülkemizde artık hiç kimse milli iradeyi değil sayamaz. Kendini milletin ve seçtiklerinin üzerinde göremez. Nasıl siyasetçiler hukuk içinde yol almak zorundaysa, hiç kuşkusuz gazetecilerin de medya dünyası mensuplarının da aynı şekilde hukuka tabi kalmak zorunda olduğu bir Türkiye’de yaşıyoruz. Kaldı ama hür dediğimiz şey sınırsız hürriyetin olduğu bir şey değildir. Özgürlüklerin de bir sınırı vardır ama benim özgürlük alanıma değin bir özgür. Ben de kalkıp sınırsız özgürlüğe sahip olduğumu söyleyemem. Ben de bir başkasının bağımsızlık alanının sınırına dek bunu kullanabilirim. Daha ileri gitmem mümkün yok.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir