banner

Bayramdaki araç sayısı 15.5 milyonu buldu

Bayramdaki araç sayısı 15.5 milyonu buldu

Kurban Bayramı tatili baştan başa havalimanlarında 7 milyon 156 bin 31 yolcuya hizmet verildiğini gösteren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaklaşık 10 günlük süre içinde de toplam 1 milyon 830 bin kişinin ise seyahatinde treni seçim ettiğini söyledi.

Bakanı Arslan yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatili nedeniyle milyonlarca vatandaşın turizm bölgelerine akın ettiğini, yaklaşık 30 milyon kişinin seyahate çıktığını belirterek, “Vatandaşlarımız, uzun bayram tatili sürecinde gerek tatil gerekse sevdiklerini gezmek amacıyla yollara çıktı” diye konuştu.

Karayollarında seyahatin yanı sıra havayollarına ve trenlere de yoğun talebin olduğunu dile getiren Arslan, alınan önlemlerle karayolları ilk olarak almak üzere havayolları ve demiryollarında hiçbir aksama yaşanmadığını vurguladı.

“191 BİN BIREY YHT İLE YOLA ÇIKTI”

Bakan Arslan, yalnızca demiryollarında seyahat güvenliğinin en iyi şekilde sağlanabilmesi amacıyla 5 bin personelin bayram boyunca çalıştığının belirterek, “Yaklaşık 10 günlük vakit içinde toplam 1 milyon 830 bin kişi, seyahatinde treni seçim etti. Yüksek seri trenlerle 191 bin, konvansiyonel trenlerle 410 bin vatandaşımız, yolculuk yaparak şehirlerarası seyahatte demiryollarını tercih etti. İstanbul’da ise 10 gün her tarafında şehir halkı içi seyahatleri için Marmaray’ı tercih eden vatandaşımızın sayısı ise 1 milyon 229 bini geçti” ifadelerini kullandı.

“6 HAVALİMANINDAN 5 MİLYON 258 BİN BIREY YOLCULUK ETTİ”

Turizm amaçlı olarak 6 havalimanından yolculuk eden birey sayısının ise 5 milyon 258 bini geçtiğini belirten Arslan, Atatürk, Sabiha Gökçen, Dalaman, Antalya, Adnan Menderes ve Muğla Milas havalimanlarında iç hatlarda yolculuk yapan birey sayısının 2 milyon 46 bin 179 olduğunu, dış hatlarda ise bu sayının 3 milyon 212 bin 422’i bulduğunu kaydetti.

Arslan, laf konusu yolcu trafiğinin yüzde 57’sinin ise İstanbul’dan gerçekleştiğine dikkati çekerek, tam tamına 3 milyon 18 bin yolcunun bayram dolayısıyla seyahatinde havayolunu seçim ettiğini söyledi.

Bayram süresince havalanan uçak sayısının 34 bin 525’i bulduğunu vurgulayan Arslan, laf konusu uçak trafiğinin 14 bin 65’inin iç hatlarda, 20 bin 460’ının ise dış hatlarda gerçekleştiğinin açıklama etti.

Kurban Bayramı tatili süresinde turizme yönelik havalimanlarında jurnal ortalama gezgin sayısında 2016 yılı Kurban Bayramı tatili süresine kadar, iç hatlarda yüzde 9, dış hatlarda ise 22 artma gösterdiğini belirtti.

Bayram tatili boyunca tüm havalimanlarında ise 49 bin 624 uçak trafiğinin gerçekleştiğini belirten Arslan, “Havalimanlarımızda 7 milyon 156 bin 31 yolcuya hizmet verildi” dedi.

“15.5 MİLYON VASITA OTOYOLLARI KULLANDI”

Bakan Arslan, tatil boyunca seyahatlerde en fazla seçim edilen ulaşım modunun ise karayolları olduğuna göze çarpan ederek, yollarda trafik akışını etkilememek için bayram tatili süresince devam eden yol yapım, bakım ve yenileme çalışmalarını asgari seviyede tuttuklarını, yol çalışması yapılan yollarda ise mümkün olduğu kadar şeritlerin tamamının trafiğe açılmasına çaba edildiğini anlattı.

Ayrıca bayram seyahatlerinde vatandaşların bütçelerine bir nebze olsun katkıda bulunmak için Karayolları Genel Müdürlüğüne tabi otoyol ve köprü geçişlerinin ücretsiz ülkü getirildiğini anımsatan Arslan, 10 gün her tarafında otoyol ve köprüleri kullanan vasita sayısının toplamda 15 milyon 432 bini geçtiğinin altını çizdi.

Bayram tatilinin başladığı ilk gün olan 26 Ağustos’ta 1 milyon 744 bine yakın araç otoyol ve köprüleri kullandığına dikkati çeken Arslan, “Bayram tatilinin son günü olan 4 Eylül’de ise otoyol ve köprüleri kullanan vasita sayısı 1 milyon 643 bini geçti. Bayram tatili baştan başa ise otoyolları kullanan araç sayısının minimum olduğu gün, 31 Ağustos oldu. Fakat 30 Ağustos’ta zeka otoyollarımızı kullanan vasita sayısı 1 milyon 320 bini buldu.” değerlendirmesinde bulundu. kurban bayramı Kurban Bayramı araç sayısı Kurban Bayramı ulaşım dopingi ahmet arslan

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir