banner

Bedelli askerlik sürprizi

Bedelli askerlik sürprizi

İYİMSER OLDUĞUNU GÖRDÜM
Destici, görüşmenin peşinde gazetecilerin, bedelli askerlik talebine Şimşek’ın nasıl yanıt verdiği sorusuna, “Ben Sayın Başbakanın, eğer çıkarsa SMA hastalarına gönderilmesi konusunda iyimser olduğunu gördüm” dedi. Destici, Bağımsızlık’e de, “Fiilen ilkesel olarak ben bedelli askerliğe karşıyım. Geliri SMA hastalarına verilmek üzere bu talepte bulundum. Ama Sayın Başbakan’ın böyle bir karşıtlığı yok. ‘Emin bir kısmını da savunma sanayinde kullanmamız gerekir’ dedi. Ben de Sayın Başbakan’ın bu cevabı nedeniyle iyimser olduğumu söyledim” açıklamasını yaptı.

Destici, bedelli talebinin nedenlerini de “Çok fiyatı yüksek tedavisi olan bir rahatsızlık. Kimse ilacına ulaşamadığı için hayatını kaybetmesin diye böyle bir talepte bulunduk. Sakarya’daki çocuğumuz tedavisi için 800 bin lira bulunamadığından yaşamını yitirdi. Bu da Türkiye için büyük ayıp. Türkiye’de 2 bin SMA hastası var. Bunların her birinin çare maliyeti 2 milyon lira, toplam 4 milyar liraya gereklilik var. Bu maliyet bedelli gelirinden çıkabilir” diye anlattı.

OHAL’İN KALKMASI GEREKİR
Destici, Yıldırım’a, siyasi partiler ve tercih yasalarında yapılacak değişikliklerle seçim barajının düşürülmesi, ön tercih, yasal seçim işbirliklerinin önünün açılması ve Define yardımının adil dağıtımı konularını da ilettiğini belirtti. Destici, “Başbakan acilen çalışmaların Meclis İçtüzüğü ve son anayasa değişikliğiyle ilgili armoni yasaları üzerinde olduğunu söyledi. Taleplerimizle ilgili ise ‘Demin netleşmiş bir şey değil’ dedi. Ama siyasi partiler ve seçim yasaları gündeme geldiğinde takipçisi olacağız. Talepkârız, ısrarcıyız. OHAL’in kalkması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir