banner

Bir inat uğruna mahalle yolunu ulaşıma kapattı

Bir inat uğruna mahalle yolunu ulaşıma kapattı

Uzungöl Alçak Köprü mahallesinde 3 sene önce yapılan kamulaştırma ile evlerine kadar yol alan mahalleliler bugünlerde hiç ummadıkları bir durumla karşı karşıya kaldılar. Fransa’da yaşayan ve ara sıra memleketine gelen R.S, devletleştirme bedeli karşılığında arazisinden yolun geçmesini kabul etti. Ancak 2 bin TL’lik devletleştirme bedeli ödenmeyince R.S., mahkemeye başvurdu, mahkeme de kendisini haklı bulunca yolu hafriyat dökerek ulaşıma kapattı. Arazi sahibi, araya hatırı sayılır kişiler girmesine karşın kararından vazgeçmedi. Duruma isyan eden mahalle sakinleri yetkililerden bir an önce sorunun çözüme kavuşturulmasını bekliyor. 

“mahkeme kararı ile yol kapandı”

Yolu kapanan semt sakinlerinden Lokman Sağlam, evlerine gidemediklerini belirterek “20 hane buruda yaşıyoruz. Hastalarımız var. Perişan içindeyiz. 3-4 yıl önce üretilmiş bir yol. İstimlak yapılmış ama parası ödenmediği için mülk sahibi kadar mahkemeye verilmesi üstüne alınan karar ile yol kapatılıyor. Bu para da 2 bin TL gibi cüzi bir para, bunu devlet ödeyemiyorsa bize deseydiler biz öderdik. Keza bu rezilliği yaşamazdık ayrıca de bu sefilliği yaşamazdık. Devletimizden bir lahza evvel bu yolun açılması için buraya el atmasını istiyoruz. Bunu yapan da bizim amcamız. Böyle olmasını istemezdik lakin yetkililerden bu konuya el atması istiyoruz ve yolumuzun açılmasını bekliyoruz” dedi.

“Bu durumu kabullenemiyorum”

70 yaşında yerine koyma ayaklarla gezen Fatma Sağlam ise bir vatandaş olarak bu durumu kabullenemediklerini açıklama ederek “Astım, şeker ve tansiyon hastasıyım. Senede 2-3 defa ambulans kapıma gelir derhal neyle kapıma gelecek. Hastaneye gidemiyorum artık. Biz ihtiyar insanlarımız yiyeceğimiz bile taşıyamıyoruz. Burada yaşayan insanların tümü mağdur. 10 senedir yerine geçen kimse ayaklarla geziyorum. Beni anlamalarını istiyorum. Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Ben onun ablasıyım. Bu zulmün altına bizi bırakmasınlar. Yol büyük nimettir ve defalarca ihtiyaçtır. Hiç kimse böyle yapmasın” ifadelerini kullandı.

“İnatlaşma yüzünden yol kapandı”

Zekeriya Sağlam ise bu olayın başlarını bir inatlaşma yüzünden geldiğini belirterek, “Sorun yalnızca inatlaşma yüzünden. Bu yol Büyükşehir Belediyesi ağında olan bir yoldur. Vatandaşlar fazla rahatsız ve herkes hasta, raporlu ahali. Ancak mahkemenin de verdiği bir karar var. Sorunun çözülmesini bekliyoruz. Kürekle birlikte bu yolu açmasını da biliriz. Dileriz ancak yetkililer bizi mahkemelerle karşısında karşıya bırakmaz” şeklinde konuştu. 

Gökmen Şahin – Ozan KöseHaber Etiketleri:
· · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir