banner

Bitlis’te kar kalınlığı 4 metreyi buluyor

Bitlis'te kar kalınlığı 4 metreyi buluyor

Türkiye’nin batı bölgelerinde insanlar denize girerek serinlemeye çalışırken, Bitlis’te ise halen kar manzaraları bakmak olası. Her sene binlerce yerli ve tanıdık olmayan turistin akın ettiği Nemrut Dağı ve Yanardağ Ağzı Gölü, mayıs ayının ortalarında bile kardan geçit vermiyor.

Yer yer 4 metreyi bulan kar kalınlığı ise görenleri şaşırtıyor. Nemrut Dağı’nın zirvesinde bulunan dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük krater gölünü bakmak için gelen vatandaşların araçları, 4 metreyi bulan kar yığınları aralarında hemen hemen kayboluyor. Beyaz esaretin halen devam ettiği zirvedeki krater gölü ise güzelliği ve doğallığıyla seyrine hırslı bir görüş sunuyor. Mayıs ayında bu doğal güzelliği uygun bakmak isteyen vatandaşlar Nemrut’a akın ederken, yol kenarında bulunan karlardan tatmayı da dikkatsizlik etmiyor. Nemrut’un zirvesinde iki mevsimi bir arada yaşayan vatandaşların mutluluğu ve heyecanı ise görülmeye değerinde görüntüler oluşturdu. Anadolu’nun yeryüzü cenneti olarak nitelendirilen Türkiye’nin en büyük kalderası, mevsimin verdiği güzellikle görenleri kendine hayran bırakıyor.

4 metrelik kar

Mayıs ayının ortaları olmasına rağmen Nemrut’ta halen yaklaşık 4 metrelik kar olduğunu belirten Cengiz Şahin, tüm doğaseverlere yaz ve kış mevsiminin bir arada yaşandığı Anadolu’nun bu cennet köşesini ziyaret etme tavsiyesinde bulundu. Nemrut’ta iki mevsimin bir arada yaşandığını belirten Şahin, “Şu lahza bulunduğumuz yerde kar kalınlığı 3-4 metreyi buluyor. Mayıs ayında böyle bir manzarayla karşılaşıyor edinmek son derece heyecanlandırıcı. Bir yana zirvede kar sefası sürerken öteki yandan ise kaldera içinde yaz havası yaşanıyor az daha. Nemrut Dağı ve Gölü için bundan böyle turizm sezonu açılmıştır. Bu vesile ile iki mevsimi aynı anda yaşamak isteyen herkesi bu doğa harikasını görmeye eğlence ediyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlardan Ferruh Doğan ise, mayıs ayının ortasında bulunduklarını ve hala Nemrut’ta metrelerce kar olduğunu söyledi. Doğan, “Bu bizim memleketimiz farklı bir güzelliğini yansıtıyor. Burada görülmeye değerinde bir gösterme var, herkesi buraya ağırlama ediyoruz” dedi.

Vatandaşlardan Reşit Gücü de, yaz mevsimine sayılı günler kalmasına karşın Nemrut’ta hala kar olduğunu açıklama ederek, “Burada 3-4 metreye yakın kar. Ancak kar tünelleri aralarında yollar çözülmüş durumda. Bizlerde bu yolu kullanarak kalderayı görmeye gidiyoruz” şeklinde konuştu. 

Hakan Okay
 Haber Etiketleri:
· · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir