banner

Cevat Yazgılı: Akın Öztürk ‘İsrail bizi sattı’ dedi

Cevat Yazgılı: Akın Öztürk 'İsrail bizi sattı' dedi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin davada tanık olarak yazılı beyanda bulunan eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Cevat Yazgılı, davanın bir numaralı sanığı Akın Öztürk’ün, gözaltında bulunduğu sırada, “İsrail bizi sattı” dediğini belirtti.

Ankara 4. Ağır Canice Mahkemesince Sincan Canice ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda görülen duruşmada, tutsak davalı Ahmet Taşhanlıoğlu savunma yaptı.

Akıncı Üssü’nde plan astsubayı olarak atama yaptığını, darbe girişiminin hiçbir aşamasında yer almadığını bahis eden Taşhanlıoğlu, 15 Temmuz’da üsse gelerek rutin mesaisine devam ettiğini belirtti.

Taşhanlıoğlu, havanın sıcak olması sebebiyle bayrak töreninin önceki günlere göre daha erken bir saatte yapıldığını ve tören sonrası özel aracıyla üsten ayrılarak evine gittiğini öne sürdü.

Akıncı Üssü’ne giriş çıkışlar esnasında kullandığı manyetik giriş kartı bilgilerinin kendisini doğrulayacağını açıklayan Taşhanlıoğlu, “Akşam evde komşularımla akarsu içerken İstanbul’daki köprülerin askerler kadar tutulduğuna ilişkin haberler aldım.” dedi.

Darbe girişimi esnasında sabaha değin evinde kaldığına komşularının tanıklık edebileceğini savunan Taşhanlıoğlu, Akıncı Üssü’nün bombalanması üstüne ailesiyle lojmanlardan ayırılmak için aracıyla giriş kısmına geldiği sırada havacı astsubay olması nedeniyle gözaltına alındığını iddia etti.

Darbe girişiminin hiçbir safhasında yer alamadığını savunan Taşhanlıoğlu, şöyle konuştu:

“Uçakların uçurulmasına ilişkin bir görevim yok. Olağan şartlarda uçuşları önceden bilme şansım yoktur. Savcı, darbe teşebbüsüne katılmayacak personelin evlerine gönderildiğini söylüyor. Ben de aynı şekilde mesai bitiminde eve gittim. Sabahleyin saatlerinde lojman girişinde gözaltına alındım. 14 aydır derdimi kimseye anlatamadım. Suçum Akıncı lojmanlarında kalmak. Gün boyu evde kaldım, mesaiye dönmedim. Kimseyle görüşmedim, kimse de beni aramadı. Geçmişe dönük HTS kayıtlarıma bakılsın, kimseyle bağlantım olmayacağı görülecektir.”

“AKIN ÖZTÜRK, ‘İSRAİL BİZİ SATTI’ DEDİ”

Savunmadan sonradan Duruşma Başkanı Selfet Giray, dava dosyasına gelen evrakı okudu.

Giray, eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Cevat Yazgılı’nın darbe girişiminden sonra gözaltında bulunduğu sırada yaşadıklarına ilişkin şahit sıfatıyla verdiği ifadenin bir nüshasının dosyaya dahil edildiğini söyledi.

Darbe girişiminin ardındaki gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Yazgılı, dosyaya giren yazılmış ifadesinde, gözaltında olduğu Ankara Emniyet Müdürlüğünde davanın bir numaralı sanığı Akın Öztürk’ün de aralarında bulunduğu üst düzey rütbelilerle aynı yerde kaldığını belirtti.

Yazgılı, yazılmış beyanında, sanıklar Akın Öztürk, Aydemir Taşçı, Kemal Mutlu ve tanımadığı başka bir rütbeli ile sorgulama aşamasına dek bir arada kaldıklarını kaydederek, “Başımızda polisler olduğu için Akın Öztürk ile sohbet etme imkanı bulamadım. Akın Öztürk bir ara benim de duyabileceğim bir şekilde kendi kendine ‘İsrail bizi sattı’ dedi. Bu sözü Kemal Mutlu da duymuş olabilir. Bu sözü duyduğumda darbe girişiminde dış güçlerin parmağı olduğunu düşündüm.” ifadelerini kullandı.

AKIN ÖZTÜRK: ZİNHAR İTİRAZ EDİYORUM

İfadenin okunması üstüne söz alan sanık Akın Öztürk, Yazgılı’nın aleyhindeki beyanlarını kabul etmediğini belirterek, “Böyle bir tavır geçmiş ise duyulacak dek Kemal Mutlu yakınımdaydı, ona da sorulsun. Zinhar itiraz ediyorum. Aydemir Taşçı da oradaydı, ona da sorulabilir.” dedi.

Duruşma Başkanı Giray, sanıklar Mutlu ve Taşçı duruşmadan vareste tutuldukları için söz konusu ifadenin kullanılıp kullanılmadığının sorulması için sanıklara gelecek celse laf hakkı verileceğini kaydetti.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarıyla devam edilecek.

Cevat Yazgılı Akın Öztürk akıncı üssü

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir