banner

Çocukları havalı tabancayla sırtından vurmuştu… Tutuklandı…

Çocukları havalı tabancayla sırtından vurmuştu... Tutuklandı...

Durum, 19 Haziran günü saat 18.30 sıralarında Erzurum’un merkez Palandöken İlçesi Adnan Menderes Mahallesi’nde meydana geldi. Ömer Murat Akçay, oturdukları apartmanın dördüncü katındaki evinin penceresinden havalı tabancayla iddiaya göre sokaktaki kola şişesine ateş etti. Hedefi tutturamayan Akçay, karşısında apartmanın önünde oynayan Sümeyye Boz ile İkra Kaya’yı yaraladı.

Bir acı hisseden, oysa annelerinin atletlerindeki kanı görmesiyle durumları ayrım edilen 2 çocuk, ambulansla Alan Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan kontrolde çocukların sırtlarından vurulduğu belirlendi. İkra ameliyata alındı ve vücudundaki tek saçma çıkarıldı. Sümeyye Boz ise hastanede müşahade altına alındı.

“CANIM SIKILDI, TABANCAYLA ALEV EDESİM GELDİ”

Durum yerinde inceleme ve araştırmacı Asayiş Şube Müdürlüğü Canice Ofis ekipleri, çocukların oturduğu apartmanın aleyhinde oturan ve bu tür silahlar kullanan Ömer Murat Akçay’ı gözaltına aldı.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Güngör Akçay ile Prof. Dr. Müfide Akçay’ın oğlu Ömer Murat Akçay, polise verdiği ilk ifadede, avcılık belgesi olduğunu belirtti.

Akçay, “İftar saati canım sıkıldı. Silah ile alev edesim geldi. Sokakta duvarın üstünde kola şişesi duruyordu. Bir el ateş ettim vuramadım, daha sonra bir el daha ateş ettim şişeyi vurdum. sırası gelmişken bahçenin içinde çocukları gördüm lakin ben onlara ateş etmedim” diye konuştu.

Çocukları havalı tabancayla sırtından vurmuştu... Tutuklandı...
Anne Prof. Dr. Müfide Akça

ÖNCE SERBEST BIRAKILDI

Evinde havalı tabanca ve 2 kutu saçma ile birlikte gözaltına alınan Akçay, adli kontrol koşuluyla özgürlük bırakıldı. Yaralı çocukların aileleri, şamata yaptıkları için ateş edildiğini savundu. Çocukların yakınları, “Ya çocuklarımız ölseydi, niçin bağimsizlik bırakıldı” diye itiraz etti.

Çocuklarla ilgili haberlerin yayınlanmasının ardından Cumhuriyet Savcılığının itirazı üstüne yakalanan Ömer Murat Akçay, bugün öğle saatlerinde adliyeye getirildi. Nöbetçi Sulh Suç Oluşturan Mahkemesine çıkarılan Akçay, tutuklandı. Kelepçeli olarak cezaevine götürülen Akçay, kasti bir şey yapmadığını savundu. Akçay, cezaevine götürülürken “Yav kardeşim birşey yapmadım. Pişmanım diyorum, kaza ile oldu. Hayatımızda başımıza birincil defa böyle bir şey geldi. Ben okulumda bir insanım. Kaza ile oldu. Bir yerden sıçramış gitmiş girmiş. Şişeyi vurdum oradan sıçramış parçalanmış. Pişmanım diyorum” diye konuştu. 

Çocukları havalı tabancayla sırtından vurmuştu... Tutuklandı...

AVUKATI MEDYAYI SUÇLADI

Akçay’ın Avukatı Zinnur Kara, tutuklama kararına itiraz edeceklerini belirtti. Zinnur Kara, şöyle konuştu. “Cam şişelere alev ederken duvar arkasındaki çocuklar taksirle yaralanmıştır. Ufak çocuklarda hayati risk bulunmamakta, taburcu edilip evlerine götürülmüştür. Saçmaların etkisi ile deride lezyon oluşmuş, iç orgalarda, sinirde ya da damarlarda herhangi bir zaiyat bulunmamıştır. Bütün bunlara esas olan tutuksuz yargılanması gerekirken, medya baskısı ile Cumhuriyet Savcılığı adli kontrolle salıverilen şüpheliyi bu kez tutuklama cihetine gitmiştir. Bahşedilen bu kararın vicdanları yaralayacağı kanaatindeyiz. Zira esas tutuksuz yargılanmadır. Kaldı ancak alabileceği canice erteleme kapsamında. böylece en kısa vakit içerisinde tutuklama kararına itiraz edeceğiz. Ailelerin durumunu, üzüntüsünü de anlıyoruz. Müvekkilim fiziksel ve maneviyat ailelere yardımda bulunmayı düşünmekte. Can Sıkıcı bir olay şüphesiz hedef değil.”

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir