banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Çapa hastanesi taşınıyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Çapa hastanesi taşınıyor'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ,İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ,öğrenciler ve aileleri katıldı.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hasdal’a taşınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada yaptığı konuşmada mezun olan gençleri tebrik ederek, “Türkiye sahip olduğu en büyük gücü genç yetişmiş insan kaynağı olan bir ülkedir. Bunun için her alna gençlerin enerjisine azmine gayretine ihtiyacımız var. Başarının sırrı uyumlu, bilinçli çalışmaktan geçiyor. Sağlık bilimleri fazla daha pozitif çaba ve disiplin isteyen bir eğitim alanıdır. ” dedi. İstanbul Üniversitesi ile ilgili projeyi anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Acilen attığımız bir adım var. Çapa 110 dönüm bir arazi üstünde. Hemen ise Hasdal’da 1100 dönüm bir araziyi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ödev etmiş bulunuyoruz. Çapa orada bundan böyle şu bölüm bu bölüm olmayacak. Bütün bölümleriyle tıp fakültesi için gereken ne varsa hepsi oradan olacak. Hemen Hemen şehir halkı hastaneleri projelendirmesinin bir öbür uygulaması ayrıca üniversite keza hastane olarak orada uygulamaya koyacağız. Çapa merkezde yalnızca poliklinik hizmet verir ülkü gelecek. Eğitim ve öğretime öğrencilerimiz İnşallah Hasdal’daki yerde devam edecek. İnşallah iki tane sıhhat bilimlerinde üniversite olacak. Biri İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, diğeri de Bezm-i Alem Afiyet Bilimleri Üniversitesi olacak.Öyle zannediyorum oysa dört sene içinde bu proje bitecektir.Ülkemizin ciddi sayıda doktora, sağlık durumu çalışanına ve hemşireye ihtiyacı var” dedi.

İngiltere’deki terör saldırısına da değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Malum dün gece İngiltere’nin Manchester şehrinde meydana gelen terör saldırısını ben de şiddetle kınıyorum. Türkiye olarak saldırıda birincil belirlemeler kadar 22 vatandaşını kaybeden 59 vatandaşı yaralanan İngiltere Devleti’nin ve İngiliz halkının acısını paylaşıyoruz. Terör örgütleriyle mücadelesinde tüm ülkeler gibi İngiltere’nin de yanında olduğumuzu burada anlatmak isterim” dedi.

Sağlıkta fazla ciddi alt yapı atılımı başlattıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Benim önemli bir sevdam var. O da şehir hastaneleri.Bu reformu gerçekleştiriyoruz. Dört kent hastanesini hizmete aldık. Mersin ,Balıkesir, Yozgat,Isparta.Toplamda 42 bin 500 yataklı bu şehir hastaneleri ülkemizde sıhhat alanında yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Hekim sayımız ne dek artarsa buralarda hizmet böylece başarılı olacak. “dedi. Konuşmasında gençlere de seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin milletin birliği , vatanın bütünlüğü için her türlü fedakarlığı yapacak gençlere ihtiyacı var. 15 Temmuz gecesi Çanakkale’de ve diğer cephelerde canlarını pahasına devir yapan tıbbiyelerimizin izinden giden milyonlarca gencin bulunduğunu gördük. Terörle mücadelede sınırlarımız içinde ve dışında aslanlar gibi uğraş eden gençlerimizin kahramanlıklarına her gün tanık oluyoruz. 16 nisan tüzük değişikliği ile seçilme yaşını 18’e düşürdük. Bundan sonradan 18 yaşının bitirmiş her gencimiz muhtarlık, belediye başkanlığı, milletvekili gibi seçimle gelinen her göreve namzet olabilecek. Bu gencimize, insanımıza güvenmektir. Yani seçme hakkının verdiğiniz insana seçilme hakkını niye vermiyorsunuz. Zorlama olan seçmektir. Seçilmek doğrusu bu noktada öyle diyorlardı ‘Taksim Meydanı’na bir dört ayaklı koysam seçilir’ o vakit bunu halledelim. Şimdi bu halloldu. Bu değişikliğin kağıt üstünde olmadığını ,hayata geçeceğinin örneğini de Genel Başkanlığı’na seçildiğim partimizin MKYK’sine aldığımız gençlerle bana kalırsa gösterdiğimize inanıyorum.Aynı tavrı diğer siyasi partilerden bekliyoruz.” dedi. Türkiye’nin hedeflerine gelmek için gençlerin dinamizmine gereklilik duyduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birilerini elinizden tutup bir yerlere taşımasın beklemeyin. Çalışın uğraşın, mücadele edin sonuçta önünüzdeki kapıların teker teker açıldığını göreceksiniz. Ülke olarak böylesine bir genç potansiyeli heba etme hakkına sahip değiliz. Pes etmeyi gençlerimize yakıştıramıyorum. Biz gençlerimizin kendisine ülkesine milletine inanmasını ve güvenmesini istiyoruz” dedi.

öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce kürsüye meydana çıkan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu öğrencilere, “Evleniniz,çoğalınız.Çünkü mutlu bir yuva başarının en kayda değer etkeni” tavsiyesinde bulununca salonda büyük bir beğeni koptu. Konuşmaların arkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, öğrencilere diplamalarını ibraz etti. Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sohbet ettiği gözlendi.

Doğancan Gözü Kara 

 

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir