banner

Darbe günü sabaha kadar toplantı sürdü

Darbe günü sabaha kadar toplantı sürdü

Hava Harp Okulu’nda görevli 34’ü tutsak 44 subay hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişimde bulunmak”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlarından 3’er kere ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen iddianamede, darbe teşebbüsünde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’na suikast düzenleyecek olan timin başında olduğu iddia edilen eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in, darbe teşebbüsünden önce Hava Harp Okulu’nda yapılan 3’üncü koordinasyon toplantısına katıldığı belirtildi.

İddianamede sanıkların Hava Harp Okulu’nda 14 ve 15 Temmuz 2016 gecesi yapılan darbe planlaması koordinasyon toplantısı doğrultusunda yapılan darbe görevlendirmeleri dahilinde Kurmay Albay Ahmet Gümüş kadar verilen görevlendirmeleri yerine getirdikleri anlatıldı. Hava Harp Okulu’nda yeralma amaçları askeri eğitim edinmek olan ve bunun dışında kanunen hiçbir görevlerinin bulunmamasına rağmen, örgütsel talimatlar gereği işgal bölgelerine bir kısmının özel araçlarla, öteki bir kısmının ise TSK envanterinde açıklanmış askeri helikopterle çıkış yaptıkları belirtildi.

İddianame başsavcılığın onayının arkasından ağır canice mahkemesine gönderildi. Duruşma iddianamenin kabul veya reddine ilişkin kararını önümüzdeki günlerde açıklayacak.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir