banner

DGS ne zaman açıklanacak? 2017 ÖSYM DGS sonuç tarihini erteledi

DGS ne zaman açıklanacak? 2017 ÖSYM DGS sonuç tarihini erteledi

Ölçme, Seçme ve Atama Merkezi ( ) tarafından, eğitimini dört yıllığa bitirmek isteyen öğrenciler için gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 23 Temmuz’da gerçekleştirildi. Sınava giren öğrenciler sonuçların açıklanma tarihi olan 29 Ağustos’u sabırsızlıkla beklerken, ÖSYM 29 Ağustos2un yönetimsel tatil olarak bildiri edilmesi nedeniyle sonuç tarihini ertelediğini duyurdu. Peki, 2017 DGS ne süre açıklanacak? İşte DGS sonuç tarihi…

DGS NE SÜRE AÇIKLANACAK? 2017

ÖSYM’nin belirlediği takvime kadar 2017 DGS sonuçları 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacaktı. Fakat Kurban Bayramı tatilinin 26-27 Ağustos dahil edilerek toplam 10 gün tatil duyuru edilmesinin arkasından DGS sonuç açıklanma tarihi de ertelendi. ÖSYM’den yapılan açıklamaya tarafından, 2017 DGS netice açıklanma tarihi olan, 29 Ağustos 2017’nin yönetimle ilgili tatil olarak bildiri edilmesi nedeniyle 6 Eylül 2017 tarihine ertelenmiştir. Adaylar, 6 Eylül’de ÖSYM’nin sonuç yorumlama sayfası olan https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden sonuçlarını öğrenebilecek.

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans galibiyet puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Galibiyet Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A’da yer almıştır. Her namzet için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

SAYISAL VE SÖZEL STANDART PUANLARIN HESAPLANMASI

Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri ayrı almak üzere, adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı olarak toplanacak, doğru cevap sayısından hatalı yanıt sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Tüm adayların sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları çiğ puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların çiğ puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her namzet için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

Sınavdan daha sonra ÖSYM Başkanlığı veya hak mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin baştan saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

ÖN LİSANS BAŞARI PUANI

2017-DGS’ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki akademik sıradan göz önünde tutularak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır.

ÖBP’nin hesaplanmasında Meslek Yüksekokulu Müdürlükleri ve AÖF Merkez Bürosu kadar ÖSYM’ye ulaştırılan akademik ortalamaları kullanılacaktır. Bu bilgiler ÖSYM’ye ulaştıktan sonradan bu bilgilerle ilgili değişiklik istekleri işleme alınmayacaktır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, 4 Ağustos 2012 tarihli ve 28374 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değiştirme Yapılmasına Dair Mevzuat’in 1 nci maddesi ile 19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Iş Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesinin üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

“Akademik not ortalamalarından elde edilecek Önlisans Galibiyet puanlarının imtihan puanlarına katılarak Dikey Geçiş Sınavı Puanının nasıl hesaplanacağı ÖSYM tarafından belirlenir ve Düşey Geçiş Sınavı Kılavuzunda yer alır.”

017-DGS’de Önlisans Galibiyet Puanı (ÖBP), aşağıdaki şekilde hesaplanarak imtihan puanlarına eklenecektir:

Ön lisans akademik anekdot ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin aşağıda olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Galibiyet Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yatırma puanı hesaplanacaktır. Tüm anekdot sistemleri dürüst orantı kurularak, 100’lü anekdot sistemine dönüştürülecektir.

SINAVA KİMLER BAޞVURABİLİR?

Iş yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlar DGS’ye girebilir. Sınavın yapıldığı sene son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adayların da tatbik hakkı var.

KKTC meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile benzer koşullarda yurtdışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilir. Gerek merkezi koyma gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci bölge meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları da eğer alanlarında lisans programı yerine getirmek istiyorsa DGS’ye başvurmak zorunda.

dgs sonuçları 2017 dgs ne vakit açıklanacak

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir