banner

DGS sonuçları saat kaçta açıklanacak? 2017 DGS sonuçları sorgulama ekranı ÖSYM!

DGS sonuçları saat kaçta açıklanacak? 2017 DGS sonuçları sorgulama ekranı ÖSYM!

kadar yüz binlerce öğrencinin katılımıyla 23 Temmuz’da gerçekleştirilen Düşey Geçiş Sınavı (DGS) için sonuçların açıklanmasına bundan böyle saatler kaldı. Peki DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte Düşey Geçiş Sınavı netice yorumlama tarihi…

DGS SONUÇLARI NE VAKIT AÇIKLANACAK?

Ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına geçiş gerçekleştirmek için katılım sağladığı DGS, 23 Temmuz’da gerçekleştirilmiş ve öğrenciler sınavın arkasından sonuçlar için bekleyişe geçmişti.

ÖSYM’nin imtihan takviminde bulunan bilgiye takriben, DGS sonuçları 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacaktı, fakat 29 Ağustos gününün Kurban Bayramı tatili dahilinde yönetimle ilgili müsade olarak belirlenmesi, sınavın açıklanma tarihini değiştirmişti.

Buna göre, DGS sonuçları 6 Eylül 2017 tarihinde (yarın) açıklanacak ve sınava katılım karşılayan öğrenciler DGS sonuçlarına internet üzerinden erişebilecek.

DGS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

DGS sonuçları, yalnızca ÖSYM’nin Sonuç Açıklama Sayfası üzerinden elektronik ortamda görüntülenebilecek. Sonuçları öğrenmek isteyen öğrencilerin, ÖSYM’nin www.sonuc.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numarası ve Aday Şifresi girmeleri tatmin edici olacak.

DGS sonuçları, öğrencilere sadece elektronik ortamdan duyurulacak ve öğrencilerin adreslerine hiçbir şekilde posta yoluyla netice belgesi gönderilmeyecek.

ÖSYM SONUÇ AÇIKLAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara netice belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Adayın imtihan sonuç bilgisinde;

a) testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) ön lisans başarı puanı

c) 2017-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır.

DGS TERCİHLERİNİN YAPILMASI

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten daha sonra, seçim işlemlerini ne süre ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, seçim süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerin içten olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının seçim edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, düşey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, yeğlemek istedikleri Tablo-1’de bulunan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar seçim edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde seçim ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Sipariş Verme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası siklet kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim bakmak istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması yerinde bir yoldur.

Adaylar düşey geçiş gerçekleştirmek istedikleri yükseköğretim lisans programlarını özlem sırasına kadar ilgili alana yazacaklardır. Bir namzet yalnız mezun olduğu bölge ile ilgili programlar arasından, koşulları yerine getirmek şartıyla, Tablo-1’den en fazla 30 seçim yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması gerekli değildir. Tercih işlemi tamamlandıktan daha sonra yazıcıdan seçim listesi alınmalı ve saklanmalıdır.

Seçim bildirim işlemini tamamlayan adaylar, “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişim yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Seçim iptali yapılmaz.

Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen veya en ince ayrıntısına kadar iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçeler Merkezimizde şüphesiz işleme 16 alınmaz. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değiştirme yapılamaz. Adaylar seçim işlemini tamamladıktan daha sonra “Seçim Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka yoklama etmeli ve yazıcıdan seçim listesini alarak saklamalıdır.

DGS sonuçları DGS sonuçları saat kaçta? 2017 DGS sonuçları DGS netice sorgulama ekranı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir