banner

Ehliyet alacakların girdiği ön sınav kaldırıldı

Ehliyet alacakların girdiği ön sınav kaldırıldı

Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Araç Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değiştirme Yapılmasına Dair Mevzuat, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, motorlu araç sürücüleri kursu göre sınava girebilecek düzeye ulaştığına karar verilen kursiyerler için sınavdan önce yapılan ön sınav kaldırıldı.

Yönetmelikle güzergahın tanımı yapılarak, direksiyon dersi eğitimlerinin ve tatbik sınavlarının bu güzergahta yapılması hükmü getirildi. 

Değişiklikle, kamyonet, kamyon ve TIR gibi araçların sertifika sınavlarında görevli komite üyesi ile direksiyon sanatçı öğreticisinin de peşine düşüp takip aracında yer alması sağlandı. 

Sınavda görev alacak bütün personele ödenecek ücretler de her yerde belirlendi. Direksiyon eğitimi dersi sınavı kullanım ve değer biçme komisyonunda tahsis bölge öğretmenlerin, her sınav günü için aldıkları brüt imtihan ücretinin üstteki limiti 263 liradan 338 liraya çıkarıldı. Sınav görevlilerinin ücretlerinin ödenmesine ilişkin direktif hükümlerinin yürütmesinin durdurulduğu 16 Haziran 2017’den taslak mevzuat tarihine dek geçen zaman içinde yapılan sınavlara ilişkin atama ücretlerinin, il ve ilçe hesaplarında biriken miktardan geçmişe dönük ödemesi yapıldıktan sonradan kalan miktarların, İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde oluşturulacak döner sermaye işletmesi hesaplarına bu yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren bir ay içerisinde aktarılması hükmü getirildi.

 

sürücü belgesi ön sınavı sürücü ehliyeti alma şartları ehliyet sınav sürücü ehliyeti imtihan sonuçları

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir