banner

Enerji Bakanı Albayrak: Her türlü desteği vermek için söz veriyoruz

Enerji Bakanı Albayrak: Her türlü desteği vermek için söz veriyoruz

Bakan Albayrak, şu açıklamalarda bulundu:

Yaptığımız bütün ihale ve yatırımlarda, kayda değer süreçler başlattık. Dünyadaki gelişmeleri içten okuyarak arz güvenliğimizi garanti altına elde etmek için çalışıyoruz. Gerek maden alanında lüzum doğalgazda başlattığımız arama ve sondaj yöntemleri ile net bir şekilde ortaya çıkarıyoruz. Enerjide dışa bağlılığı son vermek için gece gündüz çalışacağız.

Gayret bizden, tevfik Allahtan demiş büyükler.

Bu adımlar Türkiye’yi enerji ticaretinde küresel anlamda kayda değer noktaya taşıyacak. Biz biliyoruz ama bu politikalarımızın başarılı olması ile bir merkez haline geleceğiz. Bizim mühendislerimizin ürettiği rüzgar trübinleri, güneş panelleri dünyanın her uygun kullanılacak.

Türkiye’de bir eksiğimiz var. Yetişmiş meslek gücü. Bilirkişi personel, mühendis işçi ihtiyacı ile önemli bir sürecin arefesindeyiz. Hedeflerimiz büyük. Bu tanrısal amaçlar için alın terinin yanına akıl terini de ortaya koyacak yeni El-Cezerilere ihtiyacımız var.
Sizler kahraman olma idealinde olmazsanız, bu ülkenin de bu alanlarda da başarı hikayesi olmayacak. Dünya çok büyük bir değişimin arefesinden geçiyor. Dünyada idareli üstünlüğü sadece sanayi gücü belirlemiyor. Veri teknolojilerinde ortaya meydana çıkan yatırımlar, son birkaç yılda asırlık firmaları geçmeye başladı. Bilgi teknolojilerinde atacağımız her bir adım eşsiz bir menfaat sağlama fırsatı sunuyor. Rekabetin sınırı yok.

Türkiye’nin gerçek bir galibiyet potansiyeli olan bu alanda sizlere imkanlar sunmak için gece gündüz çalışıyoruz. Lise sonrası istihdam, üniversiteden sonra istihdam, yurtiçi ve yurtdışında master ve doktora süreçleri boyunca her türlü desteği, her iki bakanlık olarak vermek için laf veriyoruz. Bugün ilk kez Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde genç nüfus hızla azalıyor. Türkiye’nin en büyük gücü ise nüfusun yarısını oluşturan 30’un altındaki genç nüfus.

Bilgi erişimin basit lakin hakiki data erişimin kuvvet olduğu bu dönemde doğru bilgiyi çağırmak zorundayız.

Kendi değerlerimizi hiçbir zaman unutmamalıyız. Her ne yapıyorsanız o alanda en iyi olmak için elinizden gelenin en fazlasını yerine getirmek zorundasınız. Sizlerden büyük beklentileri olan 80 milyonun sorumluluğunu her daim omuzlarınızda hissetmek zorundasınız.

Türkiye’yi 2053-2071 hedeflerine sadece mektep sıralarında alınan eğitimle yetinmeyen sorgulayan bir gençlik taşıyacak. Bir elinde taş bir elinde sopa ile ülkesini karanlığa sürüklemek isteyen bir gençlik istemiyoruz. Gözleri iyi anlamak anlayışlı olmak olan bir gençlik istiyoruz. İçinden çıktığı toplumun gerçekliğinden yabancı olmayan, vatan ve halk sevgisini, fazla bilimleri yakından peşine düşüp takip eden bir gençlik istiyoruz.

İyi yetişmiş ara eleman eksikliği ve bunu telafi etmek için teknik lise eksikliğini tamir etmek istiyoruz. Öbür şehirlerde de müstesna okulumuz gibi aynı yatırımları da yapmaya başlayacağız. Maden teknolojilerinde de 12 lisenin protokolünü imzaladık.

Sadece yapı yok, içini nitelikli bir şekilde donatmamız gerekli fakat o anlamda da rakipsiz olmalı. Lise, üniversite ve özel sektörü bir araya getirerek yardım oluyoruz. Okulun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürler.

berat albayrak

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir