banner

Ermeni mezarlığına tuvalet yapıldı iddiası TBMM’ye taşındı

Ermeni mezarlığına tuvalet yapıldı iddiası TBMM'ye taşındı
Ermeni mezarlığına tuvalet yapılması tartışmalara niçin oldu. Konu CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan göre TBMM’ye taşındı.

Cumhuriyet Ahali Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Van Edremit Belediyesi’ne atanan kayyum kadar tarihi Dilkaya Höyüğü’ne açılan halk plajı ve keza Ermeni Sanatçı Arshile Gorky’nin doğduğu yer olan keza de Ermeni mezarlığı olan alana yapılan tuvalet ve soyunma kabinlerini TBMM’ye taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kadar yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergeleri veren Bakan, tarihi bir bölgenin niçin sit alanı olmaktan çıkarılarak kamu hizmetine açıldığını irdeledi, dikkatleri bölgeye plaj ve tuvalet yapılması için Bakanlık izninin olup olmadığına çekti. Bakan, bölgeyi ve höyüğü imha eden defineciler ile tarihi bölgede bu yapılara izin verenler hakkında işlem başlatılıp başlatılmadığını da sordu.

“Bakanlığınızdan müsade alındı mı?”

CHP’li Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a sordu: “Ülkemize ait tarihi değerleri barındıran, epeyce kıymetli tarihsel bulgular içerdiği bilim insanları kadar tespit edilen bir bölgeye plaj ve tuvalet yapılması için Bakanlığınızdan müsade küskün mıdır? Bölgeyi ve höyüğü yıkım eden defineciler ve bu yapılara izin verenler hakkında operasyon başlatılmış mıdır? Bakanlığınız Dilkaya Höyüğü’nü gözetmek ve gelecek nesillere taşımak adına ne gibi tedbirler almıştır?”

CHP’li Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sordu: “Keza ülkemize ait tarihi değerleri barındıran, keza de kesin bir dine ast kesimin manevi değerlerini yansıtan bir alana niçin tuvalet yapılmıştır? Oldukça değerli tarihsel bulgular taşıyan bir alan niçin sit alanı olmaktan çıkarılıp plaj üretilmiş ve millet hizmetine açılmıştır? Bölgeyi ve höyüğü yıkım eden defineciler ve bu yapılara izin verenler hakkında işlem başlatılmış mıdır?”

Haber Etiketleri:
· · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir