banner

Göçmen kadınlar meslek sahibi oluyor

Gündem

Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nde (AKDEM) aldıkları eğitimle iş sahibi olan göçmen kadınlar, geri dönüştürülebilir atıkları süs eşyasına dönüştürmeye başladı. Gazete Habertürk’te yer alan habere tarafından magnet, örgü çanta, tespih, takı, anahtarlık gibi hediyelik eşyaların yapımını öğrenen kadınlar merkezde, sanattan sağlık sorunlarına, dil eğitiminden haklarına kadar çoğu konu hakkında da data sahibi oluyor. Ülkelerinden dağıtılmış sebeplerle göç ederek Türkiye’ye gelen Suriyeli, Kırgız, Afgan, Kazak ve Özbek kadınlar da Göçmen Kadınlar Kulübü’nde eğitim aldıktan daha sonra hazırladıkları ürünleri, “Kar Serçesi” markasıyla satışa sunuyor.

‘BENİM İÇİN EN ÖNEMLI ŞEY TÜRKÇE’Yİ ÖĞRENMEK’

Kulüpte eğitim bölge 60 yaşındaki Suriye Fatime Alahmad, 4 yıldır İstanbul’da yaşıyor. 6’sı kız 12 çocuğu olan Alahmad, “Suriye’de konut hanımıydım. Hemen Göçmen Kadınlar Kulübü’nde iş öğreniyorum. Benim için en kayda değer şey, Türkçe’yi de öğrenmek. Bu yüzden pratik yapı- yorum. Çocuklarımın hepsinin kendi işi var. Çok şükür mutluyuz. İyi yaşıyoruz” diye konuştu. Göçmen Kadınlar Kulübü’nde hobilerini işe dönüştürmek istediğini dile getiren 20 yaşındaki Avuç Içi Alahmad da kulüpte el sanatları eğitimiyle çanta, takı, tespih ve örgü gibi farklı alanlara yönlendirilmiş hediyelik ürünler yapmayı öğrendiğini ifade etti. Alahmad, “Suriye’de 9. sınıfı bıraktıktan sonra hiçbir işte çalışmadım. Burada yaşıyorum. Keza Türkçe öğrenmek ayrıca de meslek sahibi olmak istiyorum. Şimdilik burada meslek öğreniyorum. En büyük hayalim ise kuaför elde etmek” dedi.

‘KADININ KENDİ PARASINI KAZANMASI ÇOK MANÂLI’

Afganistan’dan Türkiye’ye iç savaş nedeniyle sığınan 23 yaşındaki Özbek Safiye Atik de 10 aydır ailesiyle İstanbul’da yaşadığını anlattı. Göçmen Kadınlar Kulübü’nde dikişten örgüye, çantadan takıya dek birçok ürün yapmayı öğrendiğini bildiren Atik, kadınların kendi parasının kazanmasının fazla önemli olduğunu vurguladı. Afganistan’da öğretmenlik yaptığını dile getiren Atik, “Durumların iyi olmaması dolayısıyla biz de İstanbul’a göç ettik. Fazla şükür ailemle birlikte yaşıyorum İstanbul’da. Ben okulda sadece dersleri biliyordum lakin burada çok şeyler öğrendim ve iş sahibi oluyorum. Her bayan kendi parasını istiyor. Şu an yapmaya başladığımız ürünler daha sonra satışa çıkacak. Kendi ayaklarımızın üstünde tepede olan durmak istiyoruz. Kadınlara da söylüyorum, burada çalışsınlar, öğrensinler” ifadesini kullandı.

Göç etmeyen kuştan ilham aldılar

AKDEM Sosyal Hizmetler Sorumlusu Nezihe Atılgan, Göçmen Kadınlar Kulübü’nü 2015 yılında hayata geçirdiklerini söyledi. Kulübe gelen kadınlara farklı alanlara yönlendirilmiş konularda eğitimler verdiklerini dile getiren Atılgan, “Göçmen Kadınlar Kulübü’nde kadınlara hobiyi işe dönüştürmelerine karşın eğitimler verdik. Bunun sonucunda da el sanatlarına karşın ürünler ortaya çıkardık. Bu ürünlerin satışından elde edilen geliri, konut ekonomilerine katkı maddesi karşılamak adına onlara verdik. Sadece zorunlu hallerde göç eden bir kuş olduğu için oluşan markaya bu ismi (Kar Serçesi) verdik. Kulüpte ağırlıklı olarak Suriyeli, Afgan, Kazak, Özbek kadınlar yer alıyor. Ama her ülkeden yeralma isteyenler kulübe dahil olabiliyor. Açıklanmış bir eğitim programımız var ve bu eğitim programını aldıktan sonra kadınlar üretime geçebiliyor. Şu an yapılan alıştırma ikinci grubumuz oluyor. Kadınlar, keçeden çantalar üretiyorlar, kokulu taşlar, kılıflar üretiyorlar. Hem, boncuk atölyesinde kolye, bilezik ürünler yapılıyor. Tekrar bu standımızı açacağız. Kar Serçesi markasında üretilen ürünleri alışveriş merkezlerinde satışa sunacağız” dedi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir