banner

Grip aşısında yeni dönem!

Grip aşısında yeni dönem!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, gripte bulunan ‘B’ virüsünün artması üzerine Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nün bu yıl 4’lü influenza aşısını öngördüğünü belirterek, aşının Türkiye’deki eczanelerde yerini aldığını söyledi.

BÜTÜN YETİŞKİNLER AŞI OLMAYA GÖSTERI EDİLDİ

İHA’nın haberine kadar; Türkiye’de çocuklardaki aşı oranının yüzde 98’e kadar çıktığını, yetişkinlerde ise bu oranın yüzde 7 olduğuna dikkat çeken Ünal, tüm yetişkinleri grip aşısı olmaya davet etti. Günal ayrıca, çocuklarda antibiyotik kullanımına da değinerek, çocukluk çağında fazla antibiyotik tüketiminin ileride obeziteye yol açtığını söyledi.

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) kadar düzenlenen 19. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi Antalya’da başladı. Hipertansiyon, obezite, mevsimsel grip, behçet hastalığı gibi hastalıkların ele alındığı kongrede konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Türkiye’deki aşı oranlarıyla ilgili detayları paylaştı, Dünya Sıhhat Örgütü’nün bu yıl birincil defa uygulamaya soktuğu 4’lü İnfluenza aşısıyla ilgili de bilgiler verdi. Güner keza, çocukluk çağında bilinçsizce kullanılan antibiyotikle ilgili çarpıcı açıklama yaptı.

ÇARPICI AŞI ORANI: “ÇOCUKLARDA YÜZDE 98, ERİŞKİNLERDE YÜZDE 7”

Başlangıçta Türkiye’de yetişkin bireylerde grip aşısı oranının epeyce düşük olduğunu gösteren Dr. Güner, çocuklarda ise başarının yüzde 97-98 bandında olduğuna uyarı çekti. Çocuklar için ‘başarılı bir sistemimiz var fakat erişkinlerde bu başarıyı sağlayamıyoruz’ diyen Güner, “Mesela girip aşısını 65 yaş üstündeki kişilere veya 65 yaş altı olup altta yatan diyabet, kronik akciğer hastalığı, astım, sol yürek yetmezliği, kronik böbrek ve karaciğer yetmezliği, gebelerde eksojen obezitesi olan hastalarda yerine getirmek gerekiyor. 65 yaş üstü ve diyabeti, kronik karaciğer, böbrek, sol kalp yetmezliği, astımı olan 34 milyon kişi var. Bu şahısların her yıl grip aşısı yapılması lüzumlu. Halbuki bakıyorsunuz, ülkemizde kullanılan grip aşısı sayısına en yüksek olduğu yıllarda 2,2 veya 2,3 milyon, böldüğünüz zaman yüzde 7 gibi bir oran çıkıyor. Gelişmiş ülkelere bakıldığında mesela İngiltere’de gaye yüzde 75, yüzde 71’e ulaştı. ABD’de maksat yüzde 65, yüzde 60’a ulaştı. ABD’de bütün toplumda grip aşılanma oranı yüzde 45. Bizim yüzde 7 nerede yüzde 65 nerede. O nedenle diyorum oysa Türkiye’de erişkin aşılamayla ilgili sorunlarımız var” ifadesini kullandı.

“AŞI DEYİNCE ‘ÇOCUK’ DENİLİYOR”

Erişkinlerdeki aşılama oranın düşüklük sebebini, yetişkin birey ile sağlık personellerinin farkındalıktan yetersiz olması olarak gösteren Güner, erişkinlerin aşıya ulaşmadaki zorluklarının da bu duruma etki ettiğini söyledi. Günal, “Çocukluk aşılaması mecburidir ve aile hekimlerine devlet aşıyı ücretsiz olarak verir. Onların aşı dolaplarında ısı takipleri vardır ve Türkiye’nin bu konuda mükemmel sistemi vardır. Bilgisayar sisteminde kime ne aşı yapılacağı bellidir, çocuğu annesi babası getirir, aşısını olup gider. Halbuki 65 yaş üzerinde şeker hastalığı hastası olan birinin grip aşısı yaptıracağını düşünelim, önce aile hekimine gidecek, receteyi alacak, oradan eczaneye gidecek ilacı alacak. Arkasında her yerde dönüp aile hekimine gelecek ve baya bir problem var önünde. Kolaylaştırılmasından yöne kastım bu. Yahut devlet ücretini geri veriyor zaten” dedi.

VİRÜSÜN ARTTIĞI GÖZLENİNCE 4’LÜ İNFLUENZA AŞISI GELDİ

Dünya Sıhhat Örgütü’nün grip virüsünün artması üzerine bu sene 4’lü İnfluenza’yı öngördüğünü gösteren Ünal, tüm yetişkinleri grip aşısı olmaya eğlence ederek “İnfluenza bir viral hastalıktır. A ve B türleri vardı. Normalde 2 tane A, 1 tane de B konuluyordu içerisine. Son yıllarda B virüsünün arttığı gözlenince bundan böyle 2 A, 2 B konuluyor. Şuanda 4’lü İnfluenza aşısı Türkiye’de mevcut ve eczanelerde var. 3’lü aşılar da olacak. Hangisini yapalım derseniz eğer, bulduğunuzu yapın derim” dedi.

“ÇOCUKLUK ÇAĞINDA POZITIF ANTİBİYOTİK TÜKETİMİ OBEZ YAPIYOR”

Son olarak antibiyotik konusuna değinen Dr. Ünal, bakterilerin antibiyotiğe aleyhinde dayanıklılık kazandığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: “Antibiyotikleri yaygın ve hatalı olarak kullanmamak gerekli. Önemli derecede yan etkileri var, dayanıklılık de geliştiği için kaybediyoruz. Bugüne dek bunlarla uğraşıyorduk ancak son zamanlarda yeni kavramlar da geldi. Bunun başında mikrobiyata kavramı. Vücudumuzda bir çok mikrop var, hatta vücudumuzdaki hücre sayından 10 kat daha artı mikropla yaşıyoruz. Çok önemli kısmı da kalın bağırsağımızda. Buna kalın bağırsak mikrobiyatası deniliyor yani milyarlarca mikrop bir organ gibi beraber hareket ediyorlar. Ve bunların bir dengesi var. Özellikle hayvanlarda yapılan çalışmalarda bu denge bozulduğu vakit şahısların şişmanlığa meyilli gibi bir etraf ortaya çıkınca çalışmalar derhal hızlandı, çocukluk yaş grubunda artı miktarda antibiyotik kullanan çocuklarda bu denge bozulduğu için ileride obez olmaya yatkın olduğu ortaya çıktı. Mesela ABD’de antibiyotik haritaları var, çok antibiyotik kullanılan bölgelerde fazla şişmanların olduğu görüldü. Zaten antibiyotikleri akılcı ve rasyonel kullanmamız lüzumlu”

Grip aşısı dünya sıhhat örgütü Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir