banner

Grip tedavisinde antibiyotik kullanılmalı mı?

Grip tedavisinde antibiyotik kullanılmalı mı?

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, grip tedavisinde antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu söyledi.

KAPALI VE TOPLUM KULLANIM ALANLARINDA SÜRE AŞMAK HASTALIK NEDENİ!

Ülke genelinde havaların soğumaya başladığını, bu süreçte solunum yolu hastalıklarının daha sık görülmeye başladığını anlatan Prof. Dr. Mete Kıroğlu, “Şimdilerde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıkları sık görülüyor. Havalandırması iyi yapılmayan kapalı ve toplu uygulama alanlarında süre geçmek bir nedendir” dedi.

“GRİP AŞISI MUTLAKA YAPTIRILMALI”

Gribal enfeksiyonların viral bir rahatsızlık olduğunu aktaran Prof. Dr. Kıroğlu, şunları kaydetti: “Solunum yolu hastalıkları havayla ve temasla bulaşabilir. bu nedenle kapalı alanlarda fazla süre geçirilmesin, ortam iyi havalandırılsın. Temiz havada zaman geçirip güneşten yeterince yararlanılmalı. Kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmeli. İyi ve dengeli beslenilmeli. Yeterince değişken tüketilmeli. Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı. Tüm bunlara karşın yine gribal enfeksiyona yakalanılmışsa iyi dinlenilmeli. Gribal enfeksiyon viraldir. bu nedenle grip tedavisinde antibiyotik kullanılmamalı. Çünkü antibiyotikler bu virüslere karşısında tedavide kullanılmaz. Bu tedavide yersiz antibiyotik kullanımı boğaz ve bağırsaklardaki yardımcı bakterileri öldürür.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir