banner

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘slime’ adlı ürünlerle ilgili inceleme başlattı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 'slime' adlı ürünlerle ilgili inceleme başlattı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, basında bulunan ‘slime’ adlı ürünlerle ilgili tahlil başlatıldığını duyurdu.

“SAĞLIK AÇISINDAN RISK OLUŞTURUYOR”

İHA’nın haberine tarafından; Bakanlıktan yapılan açıklamada, gündemde olan ‘slime’ adlı ürünle ilgili iki bambaşka tedarik şekli olduğunun görüldüğü, birincisinin ürünün üreticiler göre üretilip nihai halinin tüketiciye sunulması, diğerinin ise ürünün içeriğinde bulunan maddelerin tüketiciler göre tedarik edilip, evde bilirkişi olmayan eller göre hazırlanması olduğu kaydedildi. Bu kapsamda basına yansıyan haberlere konu olan ürünlerin de piyasaya talep edilen nihai ürün olmadığı ve kimyasal maddeler kullanılarak alıcı göre evde üretildiğinin görüldüğü kaydedildi. Bilindiği üzere boraks isimli maddenin sağlıktan temizliğe günlük hayatta karışım olarak çoğu üründe kullanıldığı bildirilerek, “üstelik ‘slime’ yapımında da kullanılan bu maddenin bilhassa çocuklar kadar toz halindeyken solunması, gözle ve ciltle teması sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Konuya ilişkin teknik bilgisi olmayan kişilerin, ‘slime’ yapımı aşamasında söz konusu kimyasal madde ile uzun vakit temasının denetim edilememesi büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda çocukları cezbedici nitelikte olan bu ürünün tüketiciler tarafından evde hazırlanması birtakım riskler içermektedir. Bunun yerine uyarlama değer biçme işlemleri yapılmış, gerekli testlerden geçmiş, üzerinde dikkat işaretleri bulunduran, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak piyasaya talep edilmiş ürünlerin tercih edilmesinin bu riskleri ortadan kaldıracağı düşünülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

ALINAN ÜRÜNLERDE BU ÖNERİLERE UYARI!

Basında yer alan haberler üstüne ambalajlı ürünlerden alınan numuneler üzerinde yapılan testlerin yerinde olduğunun görüldüğü belirli açıklamada, “Ürünler toplam kurşun-kadmiyum, ağır metaller, fitalat, aril amin açısından incelenmiş ve uygunsuzluğa rastlanmamıştır. Tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri risklerin ortadan kaldırılması noktasında Bakanlık olarak gerekli adımları atmakta ve denetimler yapmaktayız, bunun yanı sıra tüketicilerimizin de ürün satın alırken uyari etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır. Başta satın alınan her ürünün ambalajı özenle incelenmelidir. Yaşanan kazaların birçoğu hatalı-hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu nesil olayların önüne geçebilmek nedeniyle mahsul ambalajları üstünde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı, dilekçe talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir. Keza alerjik rahatsızlığı olan çocuklardaki hassasiyetlerin dikkate alınması gerekmektedir” denildi.

O ÜRÜNLERİ SAKIN SATIN ALMAYIN!

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Kullanıcı kitlesi çocuklar olan ürünler, teşkil ettikleri riskler ve oluşturabilecekleri tehlikeler açısından daha tedbirli olunması gereken ürünlerdir. Slime türü ürünleri satın alırken ve kullanırken tüketicilerin aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarını ve internet üzerinden yapılacak alışverişlerde de bu hususlara dikkat etmelerini nasihat ediyoruz. CE işareti bulunmayan ürünler satın alınmamalıdır. Ürün ambalajında EN 71 testlerinin yapıldığına dair veri bulunmalıdır. Ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmadığı hiçbir ürün satın alınmamalıdır. Ürünün ambalaj ve etiketlerde yer alan uyarılar mutlaka okunmalı ve özenle uygulanmalıdır.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir