banner

Hacıosman – Yenikapı Hattında sürücüsüz metro dönemi

Hacıosman - Yenikapı Hattında sürücüsüz metro dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yüzde 42’si yerli katkı ile üretilen sürücülü ve bütün otomatik sürücüsüz vagonları düzenlenen törenle Hacıosman-Yenikapı raylarına indirdi. Seyrantepe’deki Ulaşım A.Ş Metro İstasyonu’nda düzenlenen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra vagonları üreten firma yetkilileri ve fazla sayıda görevli katıldı. Sakarya’daki fabrikalarda yerli katkı maddesi ile üretilen vagonlardan ilk etapta 8 her birine indirilirken, Aralık ayına kadar toplamda 68 sürücüsüz vagonun sisteme dahil edilmesi planlanıyor. Yeni vagonlarla birlikte Hacıosman – Yenikapı Metrosu’nda sefer yapan 92 metro sayısının 160 ulaşarak, seferlerin ise 2 dakikaya düşürülmesi planlanıyor. Yapılan araştırmalar ardından ise yolcu taşıma kapasitesinde minimum yüzde 30 artış olması hedefleniyor.

“Yeni 68 vagonla 160’a ulaşacak sistem bir uçtan bir uca yüzde 30 yolcu sayısı artacak”

Vagon indirme töreninde tavır yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Şuanda Seyrantepe’de ki metro istasyonumuza 68 tane vagon indireceğiz. Bugün 68 vagonumuz şuanda hatta yer alan 92 vagona ilave edilerek devreye girecek. Bu Nedenle vagon sayısı 160 vagona ulaşacak. 160 vagon bu sistemde çalışırken, yüzde 30 daha fazla yolcu taşıyabilecek. Çok ileri bir teknolojik sistem olarak devreye giren bu vagonların özellikleri var. Bahsettiğim gibi insansız bir sistem olarak çalışacak. Yani sistem iyice kendi elektronik bir yazılımla depo alanlarına gidebilecek ve devreye girerek sistem çalışacak” dedi.

“Yüzde 42’si yerli yapım olan vagonların maliyeti 77.5 milyon Euro artı KDV”

Vagonların yerli imal olması konusunu önemsediklerini söyleyen Başkan Topbaş, “Bu araçlarda bilhassa yerli üretimi önemsediğimiz için yüzde 42’sinin yerli olduğunu ifade edebiliriz. şu anda ancak bu 68 vagonun bize maliyeti tahminen 77.5 milyon Euro pozitif KDV’yi sisteme dahil ediyoruz. Bu Nedenle Hacıosman’dan Yenikapı’ya dek ve Seyrantepe’ye kadar mekanik ve sistemli olarak çok daha dar çalışacak” diye konuştu.

“Başlangıcı olan vagonlar 2017 Aralık ayında tamamlanmış olacak”

Teslimatlardan şimdi başlangıcını yaptıklarını bildiren Başkan Kadir Topbaş, “Teslimatlarına bu gün başladığımız vagonlar 2017 Aralık ayında hepsi bitmiş olacak. Böylece 160 tane vagon bu sistemde çalışır olacak. Bu sistemle 450 bin insan burayı kullanmış olabilecek. Araçların ayrıntılarıyla her birinde yangın testleri yapıldı. En ileri otomasyona sahip olduğunu söylüyorum ve üzerlerinde varış göstergeleri var kaç dakika sonra nerede olacağını gösterecek. Bu sistem İstanbul’da zamanı iyi kullanabilmek için özellikle raylı sistemler, metrolar ve toplu taşıma sistemlerinde bunu önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

“Vagonlar fren yaptığı süre elektrik üretiyor”

Sürücüsüz vagonların özelliklerini anlatan Başkan Topbaş, “Bu vagonlar fren yaptığı süre elektrik üretiyor ve öteki fren sistemlerinin elektrik kullanımında ki enerjiyi buradan destekliyor. Bundan nedeniyle da hem titreşim ve ses minimize edilmiştir. Artık içindeki seyahat konforu epeyce yüksel ışık halkası geldi” ifadelerini kullandı.

“New York, Tokyo, Londra ve Berlin metrolarında bizim kullandığımız teknoloji değil”

Dünya’da metro yapma alanında gecikmişiz diyerek konuşmasına sürekli Başkan Kadir Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü, “Dünyada metro yapımında gecikmişiz lakin diğer bir şey ise tüm metro sistemlerinin tamamı fazla yeni teknoloji ile yapılıyor. hemen bizim teknolojide New York, Tokyo, Londra’da, Berlin’de bu ileri teknoloji değil. bizim burada kullandığımız teknolojiler ve vagon kaliteleri ve yenilikleri daha iyi. Çünkü onlar yüz sene önce yaptılar ve o sistemler eskidi. Bizler o zamanki teknolojiden değil, bu günkü teknolojiden yaptığımız için en modernleri bu şehre yakışır diyoruz”

Yeni Vagonların özellikleri

– Araçlar son teknolojiye uygun Tam Otomatik Sürücüsüz (Şoför kabini olmaksızın) işletim sistemine sahip.
-Araçlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan 140 cm genişliğinde ara geçiş yolları olacak olup, bu sayede yolcuların 4 araçtan oluşan bir tren içerisinde aynı yapılı olan dağılımı olası olabilecek.
-4 araçlı tren setleri birbirine otomatik olarak bağlanabilecek ve 8 araçlı bir tren seti oluşturacak.
-Trenler yangın tespit alarm sistemi mevcut.
-Bütün Araçlar klimalı olacak.
-Vasıta önünde sayısal varış göstergeleri mevcut.
-Her bir gezgin kapısı üstünde LCD etkin istikamet haritaları (LRM) olacaktır. Araçta, geçilen, varılan ve gelecek istasyonlar yol haritası üstünde gösterilecek. Hem bu yol haritası üstünde öteki ulaşım sistemlerine transfer noktalarının gösterimi de bulunacak.
-Her bir araçta yüksek çözünürlüklü toplam 12 adet LED Video ekranlarında yolculuk sırasında bilgilendirme videoları, reklam, haber, promosyon vb. görsel videolar yayınlanabilecek.
-Trenler fren yaptığında enerji geri kazanılarak diğer trenlerin çekiş enerjisine yönlendirilecek.
– Konforlu bir seyahat için titreşim ve ses izolasyonu olacaktır.
-Yolcular ile kumanda merkezi aralarında aktif iletişim sağlanabilecektir.
– Araçlarda, CCTV (Kapalı Devre Televizyon Sistemi) kamera sistemi kurulacak.
Vagonun raylara indirme töreni sonrasında Başkan Kadir Topbaş, çalışanlarla birlikte sahur yaparak, onlarla bol bol sohbet etti. Haber Etiketleri:
· · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir