banner

Hasta Yatağı Yapımı

Yatalak hastaların, yaşlıların ve diğer farklı sağlık sorunu olan insanların çoğunluğu büyük zamanını hasta yatağında geçirirler. Bu yüzden hasta yatağı temiz, kullanışlı ve konforlu olmalıdır.

Hasta yatağı yapımı, hastanın yaşamı açısından çok önemli bir husustur. Hasta yatağı yapılırken vücut mekaniğine uyulmalıdır. Unutulmamalıdır ki gösterilen özen, hastayı fiziksel ve psikolojik olarak da etkiler. Ayrıca kolay temizlenebilir olmalıdır ve malzemeler de dayanıklı, sağlam olmalıdır. Hastada oluşması muhtemel olan yatak yaralarını engellemek amacı ile de hasta yatağı yapımına büyük özen gösterilmelidir.

Hasta yatağı yapımında alez (koruyucu örtü), hasta yatağı çarşafı, ara muşambası, ara çarşafı, nevresim, pike, battaniye, yastık ve yastık kılıfı kullanılmalıdır.

Hasta yatağı yapımına başladığınızda odayı havalandırmalısınız. Böylelikle hasta yatağı da havalanmış olacaktır. Yatağın kirlenmesini önlemek amacı ile hasta yatağı kiralama yapıldıktan sonra, yatak indirilir sonra yatak koruyucu serilir. Hastada yatak yarası diye adlandırdığımız dekübütüs oluşumunu önlemek amacı ile yatak çarşafının başuçları ve ayakuçları üçgen köşe yapılmalı ve yatağın altına gerdirilerek sıkıştırılmalıdır. Eğer gerektiği düşünülüyor ise, yatağın ortasına ara muşambası yerleştirilir. Ara muşambasının üzerine de ara çarşafı serilir. Daha sonra battaniye, nevresime geçirilir ve çarşafın üzerine serilir. Battaniyenin kirlenmesini önlemek için yatağın yanından sarkan battaniye kısımları içe doğru katlanmalıdır. Ardından yastık kılıfı yastığa geçirilmeli ve yatağın başucuna koyulmalıdır. Bu işlem hastanın kolay şekilde yastık kullanımını sağlamak için yapılır.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir