banner

Hazine 2 bin tonluk altın için tahvil satışını başlatıyor

Hazine 2 bin tonluk altın için tahvil satışını başlatıyor

Şimşek yaptığı açıklamada, Türkiye’de yastık altındaki altın miktarının en düşük 2 bin 200 ton olduğunun ve bunun değerinin 300 milyar lirayı bulduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Hazine Müsteşarlığı kadar yürütülen ve artık ihraç aşamasına gelinen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası projesi ile Türkiye’de bugüne kadar dingin bekleyen bu potansiyelin ekonomiye kazandırılmasının amaçlandığını vurgulayan Yıldırım, bu kapsamda birincil ihracın 2-6 Ekim’de yapılacağını bildirdi.

İhraçların Türkiye genelinde bacak ayak yapılacağını belirten Yıldırım, “İstanbul’dan başlayarak, sırayla tüm illerimizde ihraçlar gerçekleştirerek, bu tahvilleri ve kira sertifikalarını vatandaşlarımıza ulaştıracağız” dedi.

Yıldırım, altınını devlet güvencesi aşağıda değerlendirmek isteyen yatırımcıların bir haftalık süre içinde evlerinde veya kasalarında sakladıklarını, Define göre açıklanacak Ziraat Bankası şubelerine teslim edeceğini, teslim sırasında isterlerse verdikleri altın karşılığında altın tahvili almayı istek edebileceğini söyledi.

Faiz hassasiyeti olan vatandaşların ise altına dayalı kira sertifikasını seçebileceğine muhabere eden Yıldırım, “Talep toplanmasını takip eden hafta ise Define Müsteşarlığı vatandaşımızın Ziraat Bankasındaki hesabına altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasını yatıracaktır.” ifadelerini kullandı.

ATIL DURAN ALTINA ILAVE GETİRİ, KOLAYCA SATMA İMKANI

Şimşek, ihraç edilecek bu tahvillerle yastık altında ya da kasalarda uyuşuk duran altınından hiçbir getiri alamayan, çalınma riski, kasa masrafı gibi maliyetleri göze bölge vatandaşlara devlet güvencesinde saklama imkanı sunulduğunu söyledi.

Ara dönemde de altın fiyatına endeksli Türk lirası cinsinden ek getiri elde etme imkanı sağlandığını vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Ek getiriler Ziraat Bankasında vatandaşımız adına açılacak hesaplara otomatik olarak aktarılacaktır. Vatandaşımız arzu ederse vade sonunu beklemeden, hesabındaki altın tahvilini veya altına dayalı kira sertifikasını istediği süre Ziraat Bankasına geri satarak karşılığında parasını Türk irası olarak alabilecektir. Yani vatandaşımız evinde sakladığı altınları ihtiyacı olduğunda nasıl fakat satarak nakde çevirebiliyorsa, hesabındaki altın tahvilini ya da altına dayalı kira sertifikasını da istediği zaman Ziraat Bankasına satarak parasını Türk lirası olarak alabilecek. Hatta sattığı tarihe kadarki işlemiş altın getirisini de Türk lirası olarak tedarik edebilecek.”

Yıldırım, vade sonunda vatandaşların istek etmesi durumunda, hesabındaki altın tahvili veya kira sertifikası karşılığı altınını, hiçbir ekstra maliyete katlanmaksızın, bir kilogramlık külçe altın veya Darphane göre basılan çeyrek altın olarak alabilme hakkının bulunduğunu bildirdi.

EKONOMİYE ÇOĞU KOLDAN OLUMLU KATKI

Söz konusu iki yeni enstrümanın ekonomiye de uzun vadeli olumlu etkileri olacağını dile getiren Şimşek, bununla ekonominin büyümesi için ihtiyaç duyduğu kaynak ihtiyacında dışa bağımlılığın azalacağını söyledi.

bundan başka, altına dayalı kira sertifikası ile faiz hassasiyeti sebebiyle altına yatırım yapan ancak bugüne dek mali sisteme katılmayan vatandaşların da tasarruflarını devlet güvencesinde ve ilave getiri ile değerleme imkanı sunulduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Şimdiye değin atıl duran bu tasarrufların yatırıma dönüşmesi sağlanacak” diye konuştu.

Hazinenin yeni yatırımcılara ulaşması sayesinde, finansman kanallarındaki çeşitliliğin artacağını ve yurt içindeki kaynak dağılımının olumlu etkileneceğini anlatan Yıldırım, bankacılık sistemi üzerinden yatırımlara daha pozitif kaynak ayrılabilmesi ile ekonomik büyümenin ve kalkınmanın desteklenmesinin mümkün olacağını bildirdi. Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Buna ilaveten, yatırımcı tabanının genişletilmesi, yatırım yapılabilir araç çeşitliliğinin artırılması ve yatırımcıların ihtiyaç duydukları yeni yatırım araçları ile sermaye piyasalarına erişimlerinin artması gibi kazanımlar da anapara piyasalarının gelişimine olumlu etki yaratacaktır.

Vatandaşlarımızın bu tahvillere gösterecekleri ilgi sonucunda ekonomiye kazandırılacak olan kaynak, ülkemizin tasarruf havuzunun kayda değer ölçüde büyümesine asistan olacaktır. Gelişen tasarruf miktarı ayrıca faiz oranlarının gerilemesine yardım olacak, ayrıca de yatırımlar için ihtiyaç duyulan kaynağın miktarını arttıracak. Sisteme bu yatırım aracı ile dahil olan vatandaşımızın vade sonunda sistemde kalmaya devam etmesi ile mevduat büyüklüğü de artacaktır. Bu da kredi, mevduat oranları üzerindeki baskıyı hafifletecektir.Tahvil ve kira sertifikası karşılığında toplanacak altınlar ilk etapta Hazinenin Merkez Bankasındaki hesabına yatırılacaktır. Bu Nedenle Merkez Bankası’nın brüt rezervlerinin güçlenmesine katkıda bulunularak ekonominin daha sağlam temellere oturmasına da asistan olunacaktır.”

Şimşek, bu iki yeni enstrümanın içten tanıtılmasına yük verdiklerini dile getirerek, Define tarafından yatırımcı kılavuzunun hazırlandığını, en kısa zamanda Hazinenin internet sitesine konulacağını, tanıtım broşürleri, reklam ve tanıtım filminin de yakın zamanda devreye gireceğini sözlerine ekledi. mehmet şimşek altın tahvili altına dayalı kira sertifikası projesi ziraat bankası

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir