banner

Hindistan ‘Boş ol, boş ol, boş ol’ boşanmasını yasakladı!

Hindistan 'Boş ol, boş ol, boş ol' boşanmasını yasakladı!

Yasa, Müslüman erkeklerinin “abes ol” sözlerini üç kez söyledikleri sürece eşlerini boşayabilmelerine müsade veriyordu. Müslüman kadınları, eşlerinin kendilerini Skype ve Whatsapp gibi sosyal ağ kanalları aracılığıyla üç kez ‘boş ol’ diyerek boşadıklarını ve bu yüzden mahrumiyete sürüklendiklerini söylüyor.

DHA’nın haberine kadar, üç kere “anlamsız ol” denilerek boşanmanın meşrutiyetiyle ilgili açılan davada, görevli beş yargıçtan üçü yasayı “anayasaya aykırı” olduğu gerekçesiyle yürürlükten kaldırdı. Yargıçlar, “Hükümet bu konuda bir kanun tasarlamak için yeni yollar bulmalı” dedi.

Yargıç J.S. Khehar, boşanma yasasının altı aylık askıya alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Bu dava, alınganlık ilkelerinin dahil olduğu alıngan bir konuyu içeriyor. Hindistan Birliği’ni bu konuya uygun bir yasa çıkarması konusunda yönlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Hindistan Uluslararası Af Örgütü Program Direktörü Asmita Basu, “Yüksek Mahkeme’nin kararını destekliyoruz. Üç kere ‘boş ol’ kelimelerini tekrar ederek boşanmak, kadınların eşitlik haklarını görmezden gelen bir uygulama. Çoğu kadın bu yüzden çok zor koşullara maruz kaldı. Yüksek Mahkeme’nin bu gerici zihin tarzına aleyhinde çıkarmış olduğu yasa, Hindistan’da kadın hakları için büyük bir adım. İstisna olmadan, hükümetin bayan haklarını çiğneyen tüm dini aile yasalarını feshetmesini bekliyoruz” dedi.

Hindistan’a komşu olan Pakistan ve Bangladeş dahil elde etmek üzere takriben 20 Müslüman ülke, bu yasayı yürürlükten kaldırdı. Ama Hindistan’da yasaların korumasıyla halen Müslüman, Hristiyan ve Hindu topluluklarının dini evlenme kurallarına uymalarına izin veriliyor.

hindistan boş ol izdivaç yasa kadın hakları

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir