banner

“İç turizmin lideri” 3 günü yoğun geçirecek

"İç turizmin lideri" 3 günü yoğun geçirecek

Balıkesir’deki turizm merkezleri, 19 Mayıs ve hafta sonunun birleşmesi dolayısıyla oluşan 3 jurnal tatili yoğun geçirecek.

Ayvalık, Cunda, Ören, Akçay, Güre ve Altınoluk gibi turizm merkezlerinin bulunduğu, takriben 115 kilometrelik sahiliyle iç turizmde kayda değer potansiyele sahip Edremit Körfezi’nde mayıs ayıyla birlikte başlayan hareketlilik sürüyor.

Özellikle hafta sonlarında canlılığın daha da arttığı bölgede 19 Mayıs Atatürk’ü Kutlama, Gençlik ve Spor Bayramı’nın cuma gününe denk gelmesiyle oluşan 3 günlük tatil dolayısıyla aşırılık yaşanacak.

Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllık takriben 3 milyon gecelemeyle iç turizmin lideri olan Edremit Körfezi’ndeki turizm merkezlerinin, giderek yoğunlaştığını söyledi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 3 jurnal bir tatil oluştuğunu ifade eden Çaltı, şöyle konuştu:

“3 jurnal ve daha uzun tatil dönemlerinde, yaz tatillerinde bu bölgemizde, haddinden pozitif dolulukla karşılaşıyoruz. 19-21 Mayıs için de acilen tesislerimiz yoğun talep alıyor. Bu 3 gün için rezervasyonların yüzde 100’lere ulaşacağını bekliyoruz. Bu yıl turizmden çok umutluyuz ve mayıstaki gelişmeler yazın iyi geçeceğini gösteriyor. Tatil yerine getirmek isteyenlere, Kazdağları’nın eteklerini, Edremit Körfezi’ni öncelikle Akçay, Altınoluk, Ayvalık, Burhaniye, Gömeç gibi bölgelerimizi gelip görmelerini ve tatillerini, bu bölgede geçirmelerini öğüt ediyorum. Ilk turizm hareketinin başladığı yer burasıdır.”

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ise ilçe sınırlarında bulunan Akçay, Güre, Zeytinli ve Altınoluk’taki tesislerin 3 günü yoğun geçireceğini belirterek, sadece tesislerin yok, binlerce ikinci konutun dolmasıyla esnafta da kayda değer bir canlılık olacağını söyledi.

“DOLULUK TÜM ESNAFA YANSIYACAK”

Mayıs ayında iki defa 3 günlük tatil imkanı doğduğunu açıklayan Saka, şunları kaydetti:

“Cuma günü başlayıp pazar günü sona erecek tatil dahilinde tüm tesislerimiz rezervasyon yönünden çoktan dolmuş vaziyette. Otellerimizdeki bu doluluk, tüm esnafımıza, bakkalından manavına, kasabından fırıncısına değin herkese yansıyacak ve esnafımız, kışın sıkıntısından kurtulup, cebinde para görebildiği yazın bolluk ve bereketine ulaşacak. Önümüzdeki yazın bölgemize, yöremize, bütün insanlarımıza şanslı olmasını çoktan temenni ediyorum.”

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm Geliştirme ve Hizmet Birliği (AYTUGEB) Genel Sekreteri Ümit Özgültekin ise Ayvalık’taki tesislerdeki doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaştığını söyledi.

Geçen cuma gününden itibaren ilçedeki konaklama tesislerinde yer bulmanın güçleştiğini ifade eden Özgültekin, tekrar yoğun bir hafta sonu yaşayacaklarını kaydetti.

Edremitli resim tutkunu İrfan Koçak da 19 Mayıs Atatürk’ü Kutlama, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 30-40 kişilik bir fotoğrafçı grubunun Edremit’e gelmek istediğini fakat bölgedeki tüm oteller doymuş olduğu için Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesindeki bir otelde güçlükle yer bulabildiklerini açıklama etti.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir