banner

İddia: Sözleşmede 5 zehirlenme izni

İddia: Sözleşmede 5 zehirlenme izni

Odav TV internet sitesi kadar yayınlanan habere kadar Binbaşı A.A., Emniyet’te alınan ifadesinde, ilk zehirlenme sonrası bir yazıyla sözleşmenin feshedilmesi gerektiğini komutanlarına bildirdiğini söyledi. Sözleşmedeki bir madde nedeniyle fesih yapılmadığını belirten Binbaşı A.A. şöyle dedi: “Birincil zehirlenme vakası olduğunda komutanlarıma sözleşmenin feshi ve ceza operasyon için bilgi verdim ve yazı yazdım. Fakat üst rütbeli komutanlar, beş kez zehirlenme vakası olması veya yemeklerin kötü çıkması durumunda sözleşmenin feshedilebileceği şeklinde belirli amir hüküm var diye bana söyledi. Ben de bu amir hükmü anlaşma maddeleri arasında okudum. Yemek hizmeti sunan şirket ile Ulusal Savunma Bakanlığı sözleşmeyi yapmıştır.”

Binbaşı A.A. yemek şirketinin sözleşmeye tutarsız davrandığını savunarak, “Kontrat maddelerinde 3000 kişiye yemek yemek çıkartılacağı ve 202 personel çalıştırılacağı belirtilmesine karşın yemek yemek miktarı yaklaşık 7000 kişiliktir. Bu koşul personel üzerinde birtakım dermansızlık ve işin özen dışı yapılmasına niçin olmaktadır” dedi.

Tüm malların analiz ettirilmediğini kaydeden Binbaşı A.A. şöyle devam etti: “Jurnal tüketime emrindeki mallar içerisinde ayrı firmalardan alınan mallardan sadece biri analize gönderiliyor. Analizin yerinde gelmesi ile diğer firmalardan gelen mallara da uygun raporu verilmiş oluyor. Her bambaşka mülk için yerinde analiz yapılması gerekir. Bizler sözleşmenin dışına çıkamadığımız için böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorduk. Zehirlenme olayında benim ve başkanlığını yaptığım denetim teşkilatı üyelerinin kusuru yoktur.”

TUGAY KOMUTANI GÖREVDEN ALINDI
Askerlerin zehirlendiği Manisa’daki Albay Arif Seyhun Kışlası’nın bulunduğu 1. Piyade Er Eğitim Tugayı’nın komutanı Albay Şefik Güvenç görevden alındı.

İddia: Sözleşmede 5 zehirlenme izni

Ulusal Savunma Bakanı Fikri Işık, iddiaya göre, 23 Mayıs’ta, Manisa’da bir askerin de öldüğü birincil zehirlenme vakasının peşinde Piyade Albay Şefik Güvenç’i arayarak, Rota Yemekçilik AŞ ile sözleşmenin derhal feshedilmesi talimatını sözlü olarak verdi. Ama kontrat feshedilmedi.

Bunun üstüne Bakan Işık, son zehirlenme vakasından bir gün önce yeniden zehirlenmelerin görüldüğü 16 Haziran akşamı Albay Şefik Güvenç’i arayıp neden sözleşmenin feshedilmediğini sordu. Işık, bir kez daha sözleşmenin feshini istedi. Bakanın bu son talimatıyla 16 Haziran’da anlaşma feshedildi.

Bu uyarıdan bir gün sonra 17 Haziran’da zehirlenme vakaları oldu. Bu gelişmenin ardındaki Güvenç, Işık’ın talimatıyla görevden alındı. Güvenç Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na çekildi. / Uğur ERGAN – ANKARA

GEÇİCİ KAPATILAN KIŞLADA YEMİN
GIDA zehirlenmesine ilişkin yürütülen soruşturma dahilinde geçici olarak acemi eğitimine ara verilen Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda dün yemin töreni gerçekleştirildi. 1997/2 düzen 4 bin 541 askerin yemin ettiği törene görevden alınan Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç ile birlikte vekaleten onun yerine atanan Piyade Albay Güven Akarsu de katıldı. Askerlerin ant ederek kışlanın dışarıda aileleriyle buluşma anı duygu yüklü anlara sahne oldu. Kışlada 5 hafta her tarafında yemek yemek pişirilmeyecek ve eğitim için asker kabul edilmeyecek.

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir