banner

İddiaların odağındaki o mülteci merkezi kapılarını açtı

İddiaların odağındaki o mülteci merkezi kapılarını açtı

Son günlerde adalet ihlallerinin yapıldığına dair iddiaların hedefi olan Harmandalı Geri Gönderme Merkezi, içerideki ortamı ve mültecilerin şikayetlerinin olup olmadığına dair her türlü sorunun yanıtı için kapılarını basın yoluyla kamuoyuna açtı. İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan mültecilerin ülkelerine geri gönderme işlemleri gerçekleştirilen Geri Gönderme Merkezi, vizesi geçen, oturma izni olmayan ya da ülkeye kaçak yollarla giren mültecileri sınır dışı edene dek misafir edilirken, merkezdeki imkanlar dikkat çekti. Kapalı spor salonu, çocuk oyun alanları, kuaför, kütüphane, çamaşırhane, sağlık durumu merkezi ve açık dinlenme alanları bulunan merkezde, iki karakter odalardan altı şahsiyet odalara kadar bir ailenin kalabileceği şekildeki mekanlar da yer alıyor.

2016 yılında 119 bin mülteci ağırlandı

Mülteciler, doktora ulaşmada sorun yaşamazken, istedikleri zaman da jurnal 3 saati geçmeyecek şekilde havalandırma alanında süre geçirebiliyor. Yeniden her odada tuvalet ve banyo bulunurken, sıcak su ihtiyacı da 24 saat karşılanıyor. 750 karakter kapasitesi yer alan Harmandalı Geri Gönderme Merkezinde şu an 117 sığınmacı ülkelerine gönderilene dek misafir edilirken, geçen sene Türkiye genelinde ulus güvenliği için hizmet veren 22 Geri Gönderme Merkezinde 119 bin mültecinin ağırlandığı öğrenildi.

“Her türlü ihtiyaçları karşılanıyor”

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi hakkında data veren İzmir Valiliği İl Göç İdaresi Müdür Vekili Funda Kılıç Doğan, merkezin 750 birey kapasiteli olduğunu ve derhal 117 kişiyi misafir olarak ağırladıklarını söyledi. Hukuki ihlallerde bulunan mültecilerin barındırıldığını belirten Funda Kılıç Doğan, “Ülkemizde giriş çıkış kurallarını ihlal eden, suça karışan, ulus güvenliği, ulus düzeni ve kamu sağlığını korkutma eden kişilerin hudut dışı edilme süreçlerinde bütün iş ve işlemler bu merkezde yürütülmektedir. Her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Barınma, temizlik, besin, sağlık. 24 saat afiyet görevlimiz burada, ayrıca haftanın 5 günü doktor görevli. Gerektiği vakit ambulans, ambulans erişimi olmadığı süre merkezimizdeki 10 minibüs ve şoför personeli ve sıhhat personeli ile her türlü tedavi durumu için hastaneye sevki yapılmaktadır” dedi.

“Vekaleti olmayan avukatlardan yazılı talep alıyoruz”

Avukatlardan insan hakları savunucularına dek çoğu kişinin girişine izin verilmediği yönündeki iddialara da değinen İl Göç İdaresi Müdür Vekili Funda Kılıç Doğan, “Merkezde barınan kişilerin yasal temsilcileri, aileleri ve vekaleti olan avukatları ile görüşmeleri sağlanmaktadır. Ama vekaleti olmayan avukatlarla görüşmek için avukatın yazılı talebi karşılığında, karşılaşmak istenilen yabancıyla da görüşülerek avukatla karşılaşmak isteyip istemediğini yazılı olarak alıyoruz. Kendisinin onayından daha sonra avukatları ile görüşmeleri sağlanmaktadır. İçerideki yabancının bireysel verilerinin gizliliği ve güvenliği ön planda tutulduğu için böyle bir tedbir alıyoruz” şeklinde konuştu.

Çocuklara psikolojik yardım

Merkezde aileleri ile birlikte kalan çocuklar için de oyun alanlarının yanı sıra farklı alanlara yönlendirilmiş etkinlikler yapıldığını bildiren Doğan, çocuklara merkezdeki psikologlar eşliğinde oyun alanlarına yönlendirdiklerini ve tekrar tekrar psikolojik destek sağlandığını dile getirdi. Geri gönderme merkezlerinde kalan yabancılara görüştükleri kişilerin vereceği ve dışarıdan getirilecek her türlü malzemenin emniyet için kabul edilmediğini açıklayan Funda Kılıç Doğan, “Burada her türlü ihtiyaçlarını ücretsiz olarak tedarik etmekteyiz. Dışarıdan gelen bir yabancı bir meyve, diş macunu ya da kapalı bir şey getirebilir. Ama içine herhangi bir şey enjekte edilmesi çok klasik ve mümkün bir şey ve bunu kesinlikle riske almayız. İçerideki insanların sağlığı için güvenliği için bu riski alamayacağımızdan dolayı bedava olarak her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bebek mamasından bebek bezine, traş kreminden çocukların kıyafetlerine dek içeriden sağlamaktayız. Biz tehlikesiz bir şekilde kendilerine temin etmekteyiz. böylece dışarıdan maalesef yiyecek ve malzemeler güvenlik açısında kabul edemiyoruz” diye konuştu.

“Yemekler milletlerarası standartlara göre 2 bin 300 kaloriyi geçmiyor”

Yemeklerin yeterli olmadığına dair iddialara aleyhinde ise merkezde uluslararası kriterler baz alınarak yemek veriliyor. Milletlerarası standartlara kadar bir jurnal 2 bin 300 kaloriyi geçmeyecek şekilde yemekler verildiğini anlatan Harmandalı Geri Gönderme Merkez Müdürü Rifat Çetinkaya, “Günde 3 öğün yemek yemek hizmeti veriliyor. Yabancılara belli bir nizam içerisinde yemek hizmeti veriyoruz. Her öğün için belirlenen belirli bir çeşit var dahası uluslararası standartlara uygun olması bağlamında bir de kalori miktarı var. Öğünlerimiz her gün 2 bin 300 kalori olacak şekilde düzenleniyor. Standartlarımız şöyle günde bir öğünde 3 değişiklik yemek yemek veriyoruz. Bunun haricinde meyvesi, yoğurdu veya meyve suyu gibi ekstralarımız da var. Su veriyoruz yabancılara ve yetmediği durumlarda katlara kendimiz dağıtmak suretiyle su veriyoruz. Yemeklerimizi milletlerarası standartlara ulaştırmak adına jurnal 2 bin 300 kalori sınırımız var. Bu sınırı en düşük şekilde sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda herhangi bir problem yaşamıyoruz” dedi.

“70 öbür ülkenin damak zevki tadındaki farklılıklar için çalışma yapıyoruz”

Geri gönderme merkezlerinde 70 farklı uyruklu insan olduğuna dikkat çeken Çetinkaya, “Ülke içerisinde bile farklı ağız tadı tatları var oysa burada 70 farklı ülkeden bahsediyoruz. Haliyle damak tadında farklılıklar var. Bu sorunu geçmek için yabancılardan geri dönüşler alarak karşılıklı menüler oluşturmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Gezmeye çıkarıyorlar, her şey iyi”

Yemeklerden son derece memnun olduklarını gösteren mülteciler de, bazen tat alma tatlarına uymayan yemeklerin olabildiğini söyledi. 10 gündür merkezde kalan Özbekistanlı M.Ş., gündelik her türlü ihtiyaçlarını karşılayabildiklerine dikkat çekici ederek, “Kitap okuyoruz, içeride oturuyoruz. Yemeğe çıkarıyorlar, gezmeye çıkarıyorlar. Türk yemeklerine de alıştık. Sıcak su var, her şey iyi” dedi.

“Yemekler ara sıra öbür geliyor; ama fena değil”

İki haftadır merkezde kalan ve vaktinin büyük çoğunluğunu kütüphanede geçiren İranlı Z.S. de, “İyi geçiyor günüm. Spor yapıyoruz, kitap okuyoruz. Yemekler fena yok fakat bazen iyi bazen değişik olabilir fakat çoğunlukla iyi” diyen konuştu. 

Mihrap Düzöz – Ali Gözeten
 Haber Etiketleri:
· · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir