banner

IDEF 2017 İstanbul’a 50 ülke katıldı

IDEF 2017 İstanbul'a 50 ülke katıldı
İstanbul’da devamlı Milletlerarası Savunma Sanayi Fuarı’na 50 ülke katıldı. Türkiye’nin son dönemde diplomatik ilişkileri milletlerarası katılım yönünden fuara da yansıdı. Ilk Kez Rusya olmak üzere doğu ülkeleri daha geniş biçimde temsil edildi.

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı 50 ülkeden 133 yabancı heyeti ağırladı.

Fuar, bir takım Avrupa ülkelerinden Türkiye’nin talep ettiği savunma ürünlerine karşın kısıtlamaların yaşandığı bir dönemde düzenleniyor. Siyasi ve diplomatik ilişkilerde yaşanan negatif atmosfer fuara da yansıyor. CNN TÜRK’ün sorularını yanıtlayan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir de bazı batı ülkelerinin yaklaşımına değindi. Demir, “Malum batıda oluşturulan bir algı var. bu nedenle gelmekten imtina eden ülkeler veya şirketler olmuş olabilir. Ama onların boşluğu gördüğünüz gibi dolduruluyor. Bu fuar bütün canlılığı ile başarılı bir fuar. Global dünyada tercihiniz tek değil olamaz da. Türkiye’nin son dönemde yaptığı açılımlar meyvesini veriyor” dedi.

Fuarda Asya – Pasifik ülkeleri ve Körfez ülkelerinin yanı sıra Rusya ve Ukrayna savunma şirketlerinin katılımı da dikkat çekti. Rusya ile diplomatik ve askeri ilişkilerde yaşanan gelişmeler fuara da yansıdı. Önceki fuara oranla Rusya’nın IDEF’teki standı en geniş stand oldu.

Milli Savunma Bakanlığının verdiği bilgiye göre, İngiltere Savunma Bakanı M. Fallon da Ulusal Savunma Bakanı Fikri Işık’ı telefonla arayarak IDEF’e İngiltere’deki seçimler sebebiyle katılamadığını söyledi. Fallon Milli Muharip Uçak Projesi başta elde etmek üzere iki ülke arasındaki savunma işbirliğinin ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti iletti.Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir