banner

İlik nakli bekleyen 2,5 yaşındaki Berra sağlığına kavuşmak istiyor

İlik nakli bekleyen 2,5 yaşındaki Berra sağlığına kavuşmak istiyor

Ilk ameliyatını 1 yaşındayken olan Berra, yerinde ilik bulunması için önce akrabalarından doku örnekleri alındı. Dedesi ile doku örneği uyuşan küçük kızın nakil olması beklenirken dedesinin de aynı hastalığı taşıdığı hatta genetik yollardan Berra’ya bulaştığı ortaya çıktı.

Rahatsızlık dedesinden kalıtımsal olarak geçmiş
Kızının hastalığıyla ilgili data veren anne Esra Ünlü, “Berra’nın dedesinin dokusu tuttu. Bunun için dağıtılmış tahliller yapıldı. En sonunda dedesinin de bu hastalığı taşıdığı, dedesinden genetik olarak geçtiği anlaşıldığı için doktorlar uygun görmediler” dedi.
Kızının hastalığının isminin LRBA gen defekti yani bağışıklık sistemi hastalığı olarak ortaya çıktığını ifade eden Esra Ünlü, “Berra doğduğundan itibaren biz hastanelerdeyiz. Berra’nın tedavisi için uğraştık fakat uygun ilik bulamadık. Yurt dışına kan gönderdik yurt dışından gelen sonuçla LRBA hastası olduğu tanısı koyuldu. Bunun için doktorlar ile görüştüğümüzde bize belirlenmiş tedavisinin kemik iliği nakli olduğunu söylediler. Nakil olmadığı sürece Berra’nın her türlü hastalığa açık olduğunu belirttiler” diye konuştu.

“Tek isteğim kemik iliği nakli için kan vermeleri”
Sıhhat Bakanlığından sağduyu vatandaşlardan ve yetkililerden tek istediğinin kemik iliği nakli için kan vermeleri olduğunu söyleyen Esra Meşhur, “Bunun vericiye hiçbir zararı yok sadece Kızılay kan merkezleri ve kan araçlarına giderek bir tüp kan vermeleri tatmin edici oluyor. Bir tüp kan ile bir yaşam değiştireceksiniz. Herkesten bunu diliyorum bunu istiyorum Berra’nın bu rahatsızlığı çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Akşam insan kafasını yastığa gizli koyamıyor. Nasıl olacak acaba geceleri bitmiş bir şey geçirecek mi diye düşünüyoruz. Fazla aşırı kusmaları var midesindeki rahatsızlığından dolayı bu kusmaları boğulma riski oluşturuyor. O yüzden fazla tereddütlü yaşıyoruz” biçiminde konuştu.

Özcan Saraç 

 Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir