banner

İlişkilerdeki duygular sağlığı da etkiliyor!

İlişkilerdeki duygular sağlığı da etkiliyor!

Bilirkişi Psikolog Yasemin Aydoğdu, bir takım hissi davranışların, bir takım fiziki sağlık durumu problemleriyle bağlantısının olduğunu söyledi.

İHA’nın haberine tarafından; Bilirkişi Psikolog Yasemin Aydoğdu, “Her evlilikte çatışmalar olur, fakat halk öbür şekillerde tepkiler verir. Bazıları kendini kapatırken, bir takım kişiler öfkeyle karşılık verir. Evlilikle ilgili çalışmalarda çiftlerin 15 dakika süren konuşmaları incelenmiş ve çiftlerin 15 dakikada gösterdikleri davranışlarına bakılarak 20 sene sonraki sağlık sorunları tahmin edilmiştir. Öbür hissi davranışların uzun süreçte oluşturacağı sağlık durumu sorunları varsayım edilmiştir. Katılımcılar San Francisco Körfezi Bölgesindeki 156 yaşlı ve heteroseksüel çiftten oluşan ve yıllardır birlikte yaşayan çiftlerdir” dedi.

SONUÇLAR 20 YILLIK VERİLERDEN ELDE EDİLDİ

20 takvim verilerden elde edilen sonuçların, insanların öfkelerini kontrol etmeye ihtiyacı olduğunu gösterdiğini açıklayan Aydoğdu, “İçinde bulunduğumuz şehvetli koşul, somut rahatsızlıklara sebep olmaktadır. İlişkilerdeki çatışmaları öfkeyle tarif etmek, tansiyonla ilgili sorunlara yol açabiliyor. Bireyin kendini şehvetli olarak kapama hali ise sırt ağrıları veya kas gerilmesine niçin olabilmektedir. Bugün yaşadığımız duygular, gelecek yaşamımızdaki rahatsızlıkları tahmin edebilmemizi sağlamaktadır. İlişkilerde duyguları saklayarak içe atmak kişiye zarar verir. Üzüldüğünüzü ya da kırıldığınızı karşınızdaki kişiye ağırbaşlı bir şekilde söyleyin. Kendinizi açıklama etmekten korkmayın. Duygu ve düşüncelerinizle ilgili açık konuşmadığınızda özgüveninizi kaybedebilirsiniz” diye konuştu.

“UZUN SÜRELİ HIDDET KİŞİYE ZARAR VERİR”

Öfkenin denetleme altına alınmaya çalışılmasının kayda değer olduğunu vurgulayan Aydoğdu, “Hipnoterapi yöntemi ile hiddet sorununa veya kendini ifade edememe sorununa sebep olan olaylar bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılarak anlamlandırılır ve çözümlenir. Bireyin geçmişinde veya çocukluğuna karşın herhangi bir olay bulunmuyorsa, hipnoterapiye telkinlerle devam edilir. Bireyin olaylara perspektif değiştirilir” ifadelerini kullandı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir